• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kosovo: Državni tužilac radi "na divlje"?

Autor mondo.rs

Bivši predsednik Ustavnog suda Kosova, Enver Hasani, podneo je krivičnu prijavu protiv državnog tužioca Aleksandra Ljumezija, tvrdeći da od 2000. godine koristi falsifikovano uverenje o položenom pravosudnom ispitu.

 Kosovo: Državni tužilac radi "na divlje"? Izvor: MONDO, Mario Milojević
Izvor: MONDO, Mario Milojević

U kopiji krivične prijave kojom se terete i tužilac Osnovnog tužilaštva u Prištini Kujtim Muniši i jedan pripadnik Policije Kosova, navodi se da je Ljumezi "koristio falsifikovani dokument, odnosno uverenje o polaganju pravosudnog ispita iako je bio svestan da pravosudni ispit nije završio", piše danas "Koha ditore".

Brže bolje "ad akta"

U prijavi se tužilac Osnovnog tužilaštva u Prištini Kujtim Muniši tereti za zloupotrebu službenog položaja jer je nakon objavljivanja informacija o falsifikovanom uverenju Ljumezija preduzeo pretkrivične postupke i bez vođenja istrage zatvorio slučaj. Policajac Avni Namani u prijavi se takođe tereti za zloupotrebu službenog položaja jer je protiv Hasanija podneo krivičnu prijavu jer je navodno Hasani podneo krivičnu prijavu protiv Ljumezia, iako je u tom trenutku bivši predsednik Ustavnog suda samo u medijima objavio informacije koje je imao o pravosudnom ispitu Ljumezija.

Perema navodima u prijavi koja je u petak predata Specijalnom tužilaštvu, Ljumezi se sa falsifikovanim uverenjem o položenom pravosudnom ispitu zaposlio u tužilačkom sistemu Kosova, i dospeo je do funkcije državnog tužioca.

Prema prijavi, manipulisani dosije nalazi se u Arhivu Kosova, a javnosti je predstavljen u istraživačkom programu koji je emitovan na RTK, u prilozima novinara KTV i u dnevniku Koha ditore.

"Od kada je organizovan pravosudni ispit na Kosovu i u bivšoj Jugoslaviji nikada uverenje nije izdavano na dva jezika. Albancima je izdavano na albanskom jeziku, za druge eksluzivno na srpsko-hrvatskom jeziku, kao službenom jeziku u to vreme do rasformiranja bivše Jugoslavije na proleće 1992 godine", navodi se u krivičnoj prijavi.

Uverenje o položenom pravosudnom ispitu koje ima Ljumezi, napisano je na albanskom i srpskom jeziku latiničnim pismom, iako su uverenja pisana samo na jednom jeziku i za Srbe ćirilicom, kaže se u prijavi i dodaje da dvoje ili troje pravnika koji su položili pravosudni ispit 1992. godine imaju uverenja samo na ćirilici.

Hasani u prijavi takođe podvlači da je u oba slučaja kada je Ljumezi 2000. godine konkurisao za zapošljavanje u pravosuđu napisao kako nema položen pravosudni ispit.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE