O jednom od retkih zagovornika mira u Hrvatskoj devedesetih godina prošlog veka, šefu osiječke policije Josipu Rajhl-Kira, mali Hrvati ne uče u školama. Jer, nije mrzeo Srbe a ubili su ga Hrvati.
Rajhl-Kira na današnji dan 1991. godine ubili su pripadnici hrvatskih snaga, bliski Branimiru Glavašu, kome se danas sudi za ratne zločine.
U hrvatskim medijima i političkim krugovima retko se govori o Kiru, koji je obilazio i srpske barikade i hrvatske vojnike nastojeći da izbegne rat u Osijeku, piše zagrebački portal Index.
Rajhl-Kir je postavljen na dužnost prvog čovjeka policije u Osijeku 1990. godine. Nastojao je da, u vreme najžešće ratne propagande i srpske i hrvatske strane, spreči rat u istočnoj Slavoniji.
Nastojao je da smiri vrelu atmosferu i sa hrvatske i sa srpske strane.
Na razgovore je odlazio nenaoružan, a saradnici ga opisuju kao miroljubivog čoveka, uglađenih manira, potpuno atipičnih za šefove policije.
On se zamerio hrvatskim "bojovnicima", predvođenim Branimirom Glavašem, kada je na sednici Skupštine Grada Osijeka javno obećao:
"Dok sam ja načelnik Osječko-baranjske policijske uprave, rata između Srba i Hrvata na ovom području neće biti".
Glavaš je poručio da "HDZ više nema poverenja u osječku policiju", te da građani Osijeka sva zapažanja o sumnjivim događajima i osobama više ne prijavljuju policiji, već Sekretarijatu za narodnu odbranu.
Josip Rajhl-Kir je 15 dana pred smrt rekao uglednom hrvatskom novinaru Dragu Hedlu da se boji za svoju bezbjednost.
Ubijen je na kontrolnoj tački hrvatske policije između Osijeka i Tenje, vraćajući se sa pregovora koje je vodio sa srpskom stranom.
Na njega je pucao pripadnik rezervnog sastava hrvatske policije Antun Gudelj i to pred očima tadašnjih policajaca kojima je komandovao.
Gudeju je suđeno tek 2009. godine i dobio je 20 godina zatvora, ali prave okolnosti ubistva i politička pozadina nikada nisu do kraja razjašnjeni.
O Josipu Rahl-Kiru hrvatska deca ne uče u školama, niti ga pominju političke elite.
Umesto da njegovi napori da očuva mir budu na ponos državi i društvu, danas malo ko zna ko je uopšte bio Josip Rajhl-Kir, navodi portal Index.