Dr Aleksandra Dudvarski Ilić kaže da je riječ o vrlo teškoj bolesti koja je često i fatalna.
Poznato je da virus SARS-CoV-2 ima razoran uticaj prvenstveno na pluća, ali obdukcije tijela osoba koje su preminule od posljedica Covid-19, otkrivaju i da stradaju drugi organi.
Istraživački timovi iz Beča, Linca i Graca došli su do zaključka da oboljenje kovid-19 ne izaziva samo jaku upalu pluća, već i plućnu emboliju. Otkriveno je i da oštećuje i druge organe - bubrege, jetru i pankreas.
O tome koliko je plućna embolija opasna po život i za pacijente koji nisu zaraženi korona virusom, za RTS je govorila pulmolog dr Aleksandra Dudvarski Ilić.
Danas često slušamo u plućnoj emoboliji koja nastupa kod pacijenata zaraženih korona virusom i koja obično ima fatalni epilog. Kakva je to biolest?
"Plućna embolija je tromb, ugrišak koji se napravio negdje u tijelu, najčešće u donjim ekstremitetima, venama nogu koji je putem krvotoka došao u plućni krvotok. To je vrlo teška bolest koja je često i fatalna, ako se na vrijeme ne otkrije ili je toliko masivna da je nemoguće primijeniti terapiju. Postoje faktori rizika koji mogu dovesti do plućne embolije, hirurška intervencija, da li je pacijent imobilisan zbog neke povrede ekstremiteta, trudnoća, gojaznost, priširene vene... Dugotrajno putovanje, prekookenaski letovi, sve su to veliki faktori tizika. Simptomi su jak bol u grudima, nedostatak vazduha, kašalj sa česticama sveže krvi, preskakanje, lupanje srca, i nikako se ne smiju ignorisati. Kad postoji bilo koji od gorenevedenih faktora rizika, a uz ove simptome, odmah posumnjamo na plućnu emboliju", ispričala je dr Dudvarski Ilić.