U Gruborima kod Knina održana je komemoracija srpskim žrtvama, civilima koji su ubijeni 25. avgusta 1995. godine u operaciji "Oluja obruč". Komemoraciji su prvi put prisustvovali zvaničnici Hrvatske – predsjednik Zoran Milanović i ministar branitelja Tomislav Medved.
Komemoraciji su prisustvovali i potpredsjednik Vlade Hrvatske Boris Milošević i predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac.
U Plavnu su bili i poslanica srpske manjine u Hrvatskom saboru Anja Šimpraga, generali Hrvatske vojske u penziji Luka Đanko i Veselko Gabričević i Eugen Jakovčić iz "Dokumente", prenosi HRT.
"Ovo je neka vrsta duga časti prema onome što se dogodilo prije 25 godina što je u meni tada izazivalo moralni užas. Lako je sada govoriti da niko za ovo osobno nije odgovarao. Da, nije. Zna se koja je jedinica bila ovdje toga dana. Ja sam prvi puta čitao 1995. u New York Timesu o Gruborima. Razmišljao sam što je tu gore, zlo samo po sebi, gore od banalnosti zla, i koliko štete je to nanijelo hrvatskoj državi", rekao je Milanović i dodao da postoje obziri koji se moraju poštovati.
"Užas izaziva ubistvo ovih šest starih i nedužnih ljudi," naveo je hrvatski predsjednik.
"Zamislio sam bi li neko mogao ubiti meni drage ljude, u ime koje proklete, nebeske, kosmičke ili privatne pravde? To je najveća šteta, makar zvuči previše pravnički. Šteta hrvatskoj državi je takođe velika. Ona je nagrdila hrvatsku reputaciju, kao i ugled hrvatske policije koja je čitav rat borila se, izlagala se pogibelji na pošten način. Nakon ovoga više ništa nije isto. Ratovi su gotovi i vrijeme je za ono normalno u nama. Dosta je bilo. Srbi i Hrvati su najsličnije nacije, to nisu ni Šveđani i Norvežani, ni Česi i Slovaci", izjavio je Milanović
U Gruborima, zaseoku sela Plavno, 25. avgusta 1995. godine je ubijeno šest starijih srpskih civila i zapaljeno 20 kuća.
Ubijeni su Marija Grubor (1905), Miloš Grubor (1915), Jovan Grubor (1930), Milica Grubor (1944), Đuro Karanović (1954) i Jovan Karanović (1922).
Prve informacije o masakru saopštili su predstavnici UN, koji su se kritičnog dana nalazili u rejonu sela, pa ček i slikali specijalce kako izlaze iz sela.
Županijsko državno tužilaštvo u Zagrebu je 2010. godine podiglo optužnicu protiv trojice bivših pripadnika hrvatske Specijalne policije "Lučko" zbog ratnog zločina nad srpskim civilima.
Optuženi su Franjo Drljo, koji je bio komandir grupe, Božidar Krajina i Igor Beneti, a sud u Zagrebu je 2014. doneo oslobađajuću presudu.
Na ovu presudu uložena je žalba, koju je sud prihvatio pa je suđenje obnovljeno 2016. godine.