Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da podržava sve akcije privođenja onih koji su pravili propuste i zloupotrebe u oblasti javnih finansija i da te akcije treba da teku neometano.
Komentarišući izjavu direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH Mire Džakule da slične neregularnosti postoje i u entitetskim poreskim upravama, Cvijanovićeva je rekla da to prate nadležne institucije.
"Bilo bi dobro da znamo na šta se tačno misli, jer bi nadležnim institucijama bilo lakše da razumiju takvu izjavu. Ukoliko ima nepravilnosti, preduzimaju se radnje, bilo da je riječ o Narodnoj skupštini ili o institucijama koje će provjeravati postojanje eventualnih zloupotreba", rekla je Cvijanovićeva.
Upitana da li postoji mogućnost da su članovi Upravnog odbora UIO Zoran Tegeltija i Nikola Špirić znali za postojanje zloupotreba u ovoj instituciji, Cvijanovićeva je odgovorila da postoje informacije koje moraju biti transparentne, ali da postoji i mnogo postupaka tužilaštva za koje se ne zna da ih ona vode.
Govoreći o eventualnoj umiješanosti narodnog poslanika Miroslava Kraljevića u kriminalne radnje u vezi sa utajom carina, premijer Srpske je navela da u procesuiranju ne treba da bude izuzetaka.
"Uopšte nije bitno da li je neko narodni poslanik, ministar ili obični građanin, ako postoji sumnja da su prekršili zakon, onda odgovarajuće institucije treba da djeluju", rekla je Cvijanovićeva.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović ocijenila je kao spekulacije navode predsjednika sindikata Uprave za indirektno oporezivanje BiH Mehmedalije Osmića da su hapšenja službenika te Uprave u direktnoj vezi sa političkim partijama i da dosežu do vladajućih struktura u BiH, sve dok to ne bude dokazano.
"Objašnjavati da su sve strukture radile to i to, valjda se nekad mora dati ime i prezime, ili određen konkretan detalj, uz određen događaj", rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci.
Ona je naglasila da podržava svaku akciju koja treba da uvede red i zakonitost i sakcioniše lica koja su se ponašala suprotno zakonu.
Cvijanovićeva je istakla da joj imena uhapšenih u akciji "Pandora" ne znače ništa. "Niti ih znam, niti treba da znam da se provodi neka istraga, jer to radi nadležni organ koji nema nikakvu obavezu da me obavijesti", navela je Cvijanovićeva.
Ministar finansija Srpske Zoran Tegeltija rekao je da Upravni odbor UIO nema nikakve nadležnosti u vezi sa upravljanjem i vođenjem UIO, već se bavi samo zakonodavnim dijelom uređenja odnosa u vezi sa indirektnim porezima.
On je rekao da nije saglasan sa mnogim kadrovskim rješenjima u UIO."Pogledajte rukovodeću strukturu UIO i šta se promijenilo od 2005. godine. Pogledajte čiji je kadar na rukovodećim mjestima. Nije problem što se sada to desilo/hapšenje/, jer SIPA radi svoj posao. Problem je što se to danas dešava u UIO i što će taj predmet za pet godina biti ponovo procesuiran", naveo je Tegeltija.
Tegeltija ističe da treba pogledati kako se "slažu" ljudi na ključnim graničnim prelazima i da je, kada se provjere njihove biografije, uočljivo da im je nekadašnja Republička uprava carina davala otkaze.
Ministar finansija Srpske negirao je navode da se ovo što se dešava u UIO, događa i u Poreskoj upravi Srpske, ističući da kriminal u UIO potiče iz uvoza robe, gdje se krade na carinama i na PDV-u.