Vino neće moći da se pravi od uvezenog grožđa, dok će prodaja rakije proizvedene u domaćinstvima za sopstvene potrebe biti zabranjena u Republici Srpskoj.
Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba
Zoran Obren Vukoje predsjednik Udruženja vinara Istočne Hercegovine i vlasnik vinarije „Vukoje 1982“ kaže da je osnovni cilj donošenja Zakona o vinu zaštita domaćih proizvođača.
"Više se neće se moći praviti vino od uvezenog grožđa, jer se tako gubi geografsko porijeklo. Na primjer u Hercegovini imamo najbolje uslove za uzgoj grožđa i onda neko uveze grožđe lošeg kvaliteta iz Makedonije i proizvodi od njega vino koje prodaje kao domaće", istakao je Vukoje.
Biće precizirani uslovi za proizvodnju vina sa naglaskom na kvalitet.
"Sada imamo domaće proizvođače vina koji niti imaju sirovinu niti ispunjavaju uslove za ovu vrstu proizvodnje čime se gubi kvalitet", rekao je Vukoje.
Kazne za one koji ne budu poštovali propise iznosiće i do 15.000 KM. Manji proizvođači imaju primjedbe.
Željko Jungić, vlasnik vinarije „Jungić“ iz Čelinca kaže da zabrana proizvodnje vina od uvoznog grožđa nije opravdana imajući u vidu kapacitete domaćih vinograda.
"Mi u RS imamo 300 hektara pod vinogradima u odnosu na Makedoniju koja ima 50.000 hektara. Bolje je da se dozvoli uvoz grožđa za vino uz kontrolu i da se to vino prodaje kao stono, nego da uvozimo nekvalitetno vino iz inostranstva, a s druge strane ćemo uništiti naše manje proizvođače", rekao je Jungić.
Donošenjem novog Zakona o vinu uspostaviće se Vinogradarski i Vinarski registar. "Dobićemo kompletnu sliku o stanju u ovom sektoru, čime se razvija razvijajući mogućnost da se efikasnim mjerama agrarne politike usmjerava njegov razvoj", rekli su u resornom ministarstvu.
Kada je riječ o rakiji, domaćinstva će moći da proizvode koliko žele rakije za svoje potrebe, s tim da će ako žele da je prodaju morati da se registruju i da na proizvodima navedu oznaku geografskog porijekla.
"Biće pojačane kontrole prodaje rakije na tezgama, a ugostitelj koji kupi rakiju od nekog ko nije registrovan biće kažnjen", naveo jeVid Kopanja, pomoćnik ministra poljoprivrede RS.
On je istakao da je oznaka geografskog porijekla prvi stepen dobijanja brenda za ove proizvode. U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu da je cilj donošenja Zakona o vinu da se omogući proizvodnja vina usklađena sa EU standardima, a time i bolji pristup domaćih proizvođača međunarodnom tržištu.
"Neusaglašenost našeg zakonodavstva sa standardima i pravilima EU dovelo je do nekonkurentnosti domaćih proizvođača grožđa i vina i njihovoj nemogućnosti izvoza u zemlje", kazali su u Ministarstvu.
Cilj donošenja Zakona o žestokim pićima je da se uvedu pravila u proizvodnji jakih alkoholnih pića, osigura njihov kvalitet, kao i zaštiti geografsko porijeklo, vodeći pritom računa o tradicionalnim načinima proizvodnje.