Šestoro državljana BiH, optuženih za slanje novca i opreme ekstremistima u Siriji, koristili "Fejsbuk" i "Pejpal" za komuniciranje i transfer sredstava. U "šifrovanom jeziku" termin "plaža" označavao Irak i Siriju
Svi su optuženi za zavjeru i finansiranje terorista i za pružanje i obezbjeđenje materijalne podrške grupama koje su SAD stavile na listu stranih terorističkih organizacija, uključujući "Islamsku državu" i "Nusra front", objavio je list "Hafington post".
U optužnici, koja je izdata 6. februara u sudu u Sent Luisu, navodi se da su optuženi komunicirali telefonom, putem "Fejsbuka" i elektronske pošte, dijelili su video snimke i fotografije u vezi sa njihovim planovima, slali novac putem "Pejpala" i "Vestern juniona", a preko američke "Pošte" u paketima su slali različitu vojnu opremu.
Oni su optuženi da su sami donirali novac, a u nekim slučajevima, prikupljali sredstva od drugih u SAD i slali donacije u prekomorske zemlje.
Dvoje optuženih, muž i žena u Sent Luisu, dio novca koristili su za kupovinu američkih vojnih uniformi, opreme za oružje, taktičke opreme i ostalih predmeta od lokalnih privrednika, koje su prebacivali posrednicima u Turskoj i Saudijskoj Arabiji koji su dalje stvari prosljeđivali borcima "Islamske države" u Iraku i Siriji.
Osumnjičena Mediha Salkičević (34), majka četvoro djece iz Čikaga, pojavila se juče pred federalnim sudom u Čikagu.
U optužnici se navodi da su osumnjičeni koristili "jezik u šiframa" u svojoj komunikaciji putem mejla i društvenih mreža, koristeći termine kao što su "plaža" za Irak i Siriju.
Takođe su koristili izraze kao što su braća, lavovi, mudžahedini i šehidi, te sveti ratnici ili mučenici.
Mediha Salkičević, zvana Medy Ummuluna, jedna od šest bh. imigranata uhapšenih zbog finansiranja i pomaganja Islamske države, pojavila se na sudu u Čikagu. Salkičevićeva je na sudu jedino potvrdila svoj identitet, te je kazala da razumije optužbe koje joj stavljaju na teret. Džefri Kol, sudija u procesu, kazao je da bi ova majka četvoro djece mogla dobiti i do 30 godina zatvora ako bude proglašena krivom. Advokat Salkičevićeve naglasio je da je njegova klijentkinja nevina dok se ne dokaže suprotno.
Federalna služba bezbjednosti uhapsila je Salkičevićevu 6. februara. U slučaju da bude proglašena krivom, biće osuđena na 15 godina zatvora i kaznu 50.000 dolara za svaku tačku optužnice.
U optužnici se navodi da cijela zavjera počela u mau 2013. godine.
Svih šestoro optuženih su državljani BiH, a u SAD su živjeli legalno. Troje su naturalizovani američki građani, a troje su imali ili izbjeglički status ili status boravka.
Osim Salkičevićeve, optuženi su i Ramiz Zijad Hodžić (40) i njegova supruga Sedina Unkić Hodžić (35), te Armin Harčević (37) iz Sent Luisa. Tu su i Nihad Rosić (26) iz grada Utika u državi NJujork i Jasminka Ramić (42) iz grada Rokford u državi Ilionis.
Salkičevićeva je optužena da je poslala nekoliko hiljada dolara Ramizu Hodžiću u Sent Luis putem "Pejpala".
Hodžić je njoj poslao fotografiju dva snajperska nišana koja su prebačena na odredište, a ona mu je odgovorila da se nada da će biti dobro iskorišteni.