• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šest decenija ljubavi

Autori mondo.ba Autori Vesna Kerkez

Malo ko o ljubavi i zajedništvu više zna od od Dragice i Gojka Kerkeza, koji su 10. februara ove godine obilježili 64. godišnjicu braka. Posjetili smo ih u njihovom domu i saznali „recept“ za uspješan brak i dug život.

Kerkezi danas žive u Čelarevu, mjestu pored Bačke Palanke u Vojvodini, a iz rodnih Prkosa, seoca pored Bosanskog Petrovca otišli su prije dvadeset godina, bježeći pred „Olujom“. Gojko, koji ima 90 godina, poljubio je tada dovratak kuće u kojoj se rodio i živio 70 godina i rekao: „Nikad više“. Ostavili su sve što su imali i krenuli u nepoznato.

Iako im je oboma sjećanje na rat u BiH teško i mučno, kažu da su srećni jer su izvukli živu glavu i oni i četiri njihova sina.

Pitamo Dragicu kako su se zaljubili, a ona se malo osmjehuje i neodređeno kaže: „Dogovorili nam da se upoznamo“. Taman kad pomislimo da to i nije baš romantičan početak, dodaje:

„Bio je lijep kao slika! Svaka ga je cura htjela za muža!“

Iz susjednog Vrtoča Dragica se u Prkose doselila u februaru 1952., a već u decembru rodila je prvog sina. U narednih desetak godina rodila je još tri. Najstariji je postao profesor, a i ostali su, kako su stasavali za vojsku, odlazili svako svojim putem. Rodilo im se šestoro unučadi, koji su im dolazili ljeti i za praznike, i proveli bi Kerkezi jedan sasvim običan i dobar život da ih nije zadesio rat početkom devedesetih.

Svoju kuću su napustili u žurbi, spakovali su najpreče sitnice, otvorili štale i podrume, raspustili stoku i pješačili dvadesetak kilometara, dok ih vojska nije stigla i povezla. I dan danas Dragica se sjeća po imenu svake životinje koju su ostavili.

„Ostadoše mi dvije lijepe mace, i sad mi žao zbog njih“.

Izvor: Vesna Kerkez, mondo.ba A Gojku to nije bio prvi rat. On je učestvovao i u onome koji je završen 1945. Bio je partizan, odlikovan spomenicom, i učesnik slavne Bitke na Sutjesci. Nerado priča o ideologijama, bivšim predsjednicima i politici. Za njega se to završilo kada se 1945. vratio kući i volio bi, kaže, da više nikad nije ni čuo za riječ 'rat', a kamoli doživio još jedan.

Dok pričamo, Dragica posluje po kuhinjici, pa se vrati na kauč da ih uslikamo. Gojko uglavnom ćuti, naviknut da žena priča za njih oboje, a i djelimično što slabo čuje. Svako malo, nutkaju nas nečim: „Hoćete kavu? Bi li soka? Hoćete suvog mesa da probate? Znate kako su lijepe kobasice! Ima i pasulja.“

Dragica nam se pomalo šaljivo žali na „đeda“.

Povezane vijesti

„Poludjeću više od smišljanja šta bih mu napravila da jede. Šezdeset godina muku mučim s njim, šta god napravim neće“, žali nam se, i dodaje: „Ali zato i živi ovoliko dugo...“.

Gojko, naime, ne jede meso, ali ne iz pomodarstva, nego, kako kaže, zbog zdravlja. Sinovi kažu da je ključ njegove dugovječnosti – umjerenost u svemu.

„Nikad se on nije prejeo, prepio, niti pretjerao u bilo čemu. Čak ni u veselju, ni žalosti. Oduvijek se dobro pazio, jeo koliko mu treba da živi, ali uvijek je bio probirljiv. Sir, mlijeko, čaj, malo hljeba, ponekad nešto slatko i to je to“, priča nam jedan od sinova, Sretko.

Čini se da je umjerenost čarobna formula za dug život, jer sem slabijeg sluha i starosti, Gojko nema većih zdravstvenih problema. Vidi se to i po lijekovima koje drži u blizini kauča – biljni sedativ, da lakše zaspi, aspirin i vitamini. Dragičina „apoteka“ je nešto opremljenija, iako je ona desetak godina mlađa, ali na pitanje o zdravlju, odmahuje rukom.

„Kad je čovjek star, sve ga boli. I noge, i ruke, i glava i duša. Ali, šta bi, tako je kako je, ne može doktor ni lijekovi starost izliječiti“, kaže.

Pitamo je šta ih je održalo zajedno preko šest decenija, je li ljubav najvažnija, a ona se smije.

„Drugačije je bilo u naše vrijeme. Nisu žene ni tad bile ni glupe, ni plašljive. Svađali smo se i mi, kako da nismo, sto puta, a posvađamo se i danas. Nego, važnije su bile druge stvari – bilo je posla od ranog jutra dok ne padne noć - stoka, djeca, muž, kuća, skuvaj, operi, spremi, skloni, pa zemlja, pa dvorište, uvijek je nešto. Dosadi to čovjeku, sto puta sam rekla 'Kud se udado' i 'Što nisam pobjegla čim sam došla', ali nisam ni imala gdje, a i šta bi mi djeca tada?, priča Dragica i objašnjava:

„Kada se djevojka uda, važno je da shvati da je kuća u koju je došla sad njena kuća i treba da da sve od sebe da se o njoj tako brine. Nema nazad. Kod majke i oca se samo u goste ide, jednom kad odeš od njih“.

Izvor: Vesna Kerkez, mondo.ba Iako u poodmaklim godinama, oboje su i danas bistoga uma, brinu se jedno o drugom, a i smisao za humor im je živ. Dani im prolaze polako, u iščekivanju da im neko navrati, a večeri uz televiziju. Gledaju dnevnik, „Žikinu šarenicu“, poneku muzičku emisiju. Deda izbjegava političke emisije, da se ne nervira.

Prati nas do dvorišne kapije, iako sporo hoda, insistira da izađe s nama i „vidi naša kola“. Odlazimo, a on nam dugo maše, pa se vraća u kuću „svojoj babi“.

Gojko i Dragica nisu imali glamuroznu žurku za „dijamantsku“ godišnjicu, a nisu posebno slavili ni one prije. Nije bilo torte, svijeća, šampanjca. Nije to njihov način.

Oni su 64 godine proveli zajedno, u dobru i zlu. Preživjeli su svašta - siromaštvo i izobilje, sreću i tugu, rat, izbjeglištvo, smrt jednog od sinova, starost, bolest. Jedino što nikad nisu dovodili u pitanje je činjenica da imaju jedno drugo. I tu, je, valjda, sva mudrost.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE