Broj osoba iz Sirije i Iraka koja traže azil u industrijski razvijenim zemljama najveći je u posljednje 22 godine, saopštile su danas UN, tražeći od zemalja Zapada da otvore vrata većem broju izbjeglica.
"Danas nas rast oružanih sukoba širom svijeta suočava sa sličnim izazovima, a posebno je dramatična situacija u Siriji. Naš odgovor treba da bude jednako darežljiv kao tada", rekao je visoki komesar UN za izbjeglice Antonio Gutjereš.
Sirijci su podnijeli blizu 150.000 zahtjeva za azil u 44 idustrijski razvijene zemlje prošle godine, a za njima slijedi 68.700 Iračana, što je dvostruko više u odnosu na 2013. godinu, rekla je portparol UNHCR-a Melisa Fleming novinarima.
Treću grupu čine Avganistanci, a za njom slijede Srbija i Kosovo, kao i Eritreja.
Njemačka je na vrhu liste industrijski razvijenih zemalja koja je primila najveći broj zahtjeva za azil, čak 173.000, a od toga Sirijci čine jednu četvrtinu.
Nakon Njemačke slijede SAD koje su primile 121.200 zahtjeva, većinom od ljudi koji bježe od narko bandi u Meksiku i Centralnoj Americi.
Turska, koja je prihvatila 1,7 miliona sirijskih izbjeglica u okviru programa privremene zaštite, primila 87.800 zahtjeva za azil prošle godine, većinom od Iračana koji su pobjegli pred nasiljem "Islamske države".
"Većina Iračana bježi u Tursku, dok su NJemačka i Švedska primile najveći broj Sirijaca u Evropi", rekla je Flemingova.
Italija je primila 63.700 zahtjeva za azil i ona je peta na svijetu.
"Većina azilata ne zadržava se u Italiji već idu u druge evropske države", rekla je ona.