Na području Republike Srpske u akciji "Ruben" uhapšena je 31 osoba zbog sumnje da su planirali terorističke aktivnosti na institucije Srpske i njene predstavnike, izjavila je portparol Specijalnog tužilaštva RS Dragica Tojagić.
"U akciji je oduzeta određena količina naoružanja, uniformi, propagandnog materijala i drugih predmeta koji se mogu dovesti u vezu sa izvršenjem krivičnog djela", rekla je Tojagićeva na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Ona je podsjetila da je po nalogu Specijalnog tužilaštva Republike Srpske izvršen pretres 32 lokacije kod lica za koje postoji osnovana sumnja da su nabavljali oružje i minsko-eksplozivna sredstva i vojnu opremu radi izvršenja teroristički akata na institucije Republike Srpske i njene predstavnike.
SDA održala je danas hitnu sjednicu Kolegija, na kojoj je član Predsjedništva BiH i zamjenik predsjednika SDA Bakir Izetbegović ocijenio da policija RS hapsi povratnike u RS. "Samo advokati mogu doći do onih koji su optuženi i tu će stvar podržati SDA u smislu da se plate advokati da dođu i da vidimo šta se dešava sa ljudima koji su zatvoreni", naglasio je Izetbegović. On smatra da je policija RS itekako prešla svoje nadležnosti, a što se tiče sumnji na terorizam ističe da se time trebaju baviti ovlaštene agencije.
Šef istražnog odjeljenja Specijalnog tužilaštva Republik Srpske Darko Ilić izjavio je da je za sada sasvim izvjesno da će od 31 uhapšenog lica za 11 njih biti predložen pritvor nadležnom tužilaštvu jer postoje dokazi da su namjeravali da izvrše terorističke aktivnosti.
On je rekao da će pritvor biti predložen za Latifa Hukića, Samira Redžića, Muharema Borovca, Samira Borovca, Kemala Sušića, Rasima Ogorinca, Omera Topovčića, Mehmeda Huskića, Abdulaha Pašića, Samira Okića i Elvira Polje.
Ilić je rekao da će ova lica biti sprovedena u zgradu Specijalnog tužilaštva Republike Srpske, a sutra biti predata u nadležnost Posebnog odjeljenja za organizovani kriminal Okružnog suda Banjaluka.
On je rekao da bi tokom večeri preostala lica nakon kriminalističke obrade u prostorijama MUP-a Republike Srpske trebalo da budu puštena na slobodu pod nadzorom Specijalnog tužilaštva Republike Srpske.
Ilić je rekao da su u ovoj akciji uhapšeni Adis Kušmić (52) i Esmir Mašić (39), Haris Kekić (23) iz Banjaluke, Nail Dudaković (48) i Latif Hukić (42) iz Gradiške, Jasmin Jašarević (28) iz Teslića, Mujo Žilić (39) iz Doboja i Alija Plehandžić (29) iz Vukosavlja, Ibrahim Turkušić (37) iz Gradačca, Senad Beširević (37) iz Prijedora, Hajrudin Softić (46) i Zekerijah Softić (43) oba iz Kozarca, te Ramzija Mešinović (50) i Edvin Šupković (44), oba iz Novog Grada.
Uhapšeni su i Elvis Merdžić (27) iz Bratunca, Ramo Kadrić (59) iz Skelana, Ramiz Smajić (42) iz Gornje Kamenice, Mehmed Sejdinović (21) iz Zvornika, Redžo Alić (43) iz Zvornika, Emin Osmanagić (32) iz Višegrada, Samir Redžić (35) iz Šipova, Muharem Borovac (56) iz Prijedora, Samir Borovac (19) iz Prijedora, Kemal Sušić (41) iz Kozarca, Rasim Ogorinac (57) iz Kozarske Dubice, Omer Topovčić (61) iz Teslića, Mehmed Husaković (41) iz Doboja, Abdulah Pašić (33) iz Zvornika, Samir Okić (42) iz Vlasenice i Elvir Poljo (40) iz Višegrada.
Ilić je rekao da je kod djela uhapšenih lica prilikom pretresa pronađeno oružje, municija, vojne uniforme, propagandni materijal, skice, određena uputstva, indikativne novčane transakcije.
Lukač: Građani nemaju razloga za uznemirenost
Od ukunog broja osoba uhapšenih u jučerašnjoj policijskoj akciji "Ruben", 11 će ih biti predato Specijalnom tužilaštvu Republike Srpske na dalje procesuiranje, izjavio je danas ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač.
On je kazao da su na području Republike Srpske izvršeni pretresi na 32 lokacije, kuća, stanova i drugih prostorija, a slobode su lišene osobe iz Banjaluke, Gradiške, Šipova, Prijedora, Novog Grada, Kozarske Dubice, Teslića, Doboja, Vukosavlja, Višegrada, Srebrenice i Vlasenice.
Akciju su sproveli policijski službenici Uprave za borbu protiv terorizma i ekstremizma MUP-a RS, pod nadzorom Specijalnog tužilaštva i u skladu sa naredbama ove institucije.
"Pretresi su izvršeni na osnovu prikupljenih operativnih saznanja da na pomenutim lokacijama ima osoba koje posjeduju oružje, da su u vezi sa radikalnim pokretima, da su bili ili se nalaze na sirijskom ratištu, te da verbuju građane BiH za slanje na strana ratišta. Pretresi su vršeni zbog postojanja osnovane sumnje da je počinjeno krivično djelo terorizam ili nedozvoljena proizvodnja i promet oružja ili eksplozivnih materija", rekao je Lukač.
U okviru akcije pronađena je određena količina oružja, municije, pancira, uniformi, propagandnog materijala za vrbovanje, zastava sa arapskim natpisima, a izuzeti su i računari i mobilni telefoni.
"Nema nikakve potrebe za uznemiravanjem građana bilo koje nacionalnosti na području RS. Ovdje nije bilo u pitanju neselektivno hapšenje, nego selektivno hapšenje i pretresi kod lica za koje smo imali informacije od naših, kao i drugih partnerskih službi za posjedovanje oružja, eksplozivnih naprava ili za vrbovanje drugih lica za slanje na strana ratišta. Takođe, za mogućnost radikalnog ili ekstremističkog ponašanja ili raznih oblika očekivanja napada ili sličnih stvari. Svi za koje ne utvrdimo da informacije nisu bile pouzdane, kod kojih nismo pronašli oružje ili materijal za koje smo imali saznanja, biće danas pušteni na slobodu", istakao je Lukač.
Prema njegovim riječima, građani RS bilo koje nacionalnosti nemaju razloga da budu
uznemireni, jer "policija radi svoj posao".
"Moramo da na osnovu dobijenih informacija izvršimo pretrese na svim lokacijama i prema svim licima za koje imaju informacije i saznanja da mogu da posjeduju nedozvoljeno oruže, da izvrše ekstremistički napad i da ugroze bilo koga u RS. To svima treba da bude jasno, ne treba niko da se mješa u rad policije, policija će javno objaviti sva saznanja do kojih smo došli u ovim pretresima i sve preduzete mjere i radnje biće javno objavljene", rekao je Lukač.
Policija u pripravnosti
On je istakao da je nakon dešavanja u Zvorniku, kad je napadnuta policijska stanica i ubijen jedan, a povrijeđena dvojica policajaca, svima jasno da je policija RS u povišenoj pripravnosti i svi su policajci u RS na nogama.
"Mora tako da bude, ne možemo da sjedimo skrštenih ruku i da čekamo sljedeći napad na naše policajce ili naše policiju ili institucije RS. Svi građani u RS koji hoće da normalno i mirno žive imaće podršku i zaštitu policije bez obrzira na vjeru ili nacionalnost. Ali svi oni koji u RS ispolje bilo kakav ekstremizam ili radikalno ponašanje i pokušaju da ugroze institucije ili građane RS biće procesuirani i sankcionisani. Moraju da znaju da će im policija biti za vratom 24 sata i da ćemo ih i pratiti i slušati i uraditi sve da ih spriječimo da izvrše svoje ekstremističke ili radikalne namjere bez obzira iz kojih nacionalnih opcija dolaze", naglasio je Lukač.
Dodik: Zaštita svih građana
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je Srni da akcija "Ruben" nije uperena protiv Bošnjaka, nego je usmjerena na njihovu zaštitu, kao i svih građana Srpske.
"Ova akcija usmjerena je na prikupljanje informacija o mogućim bezbjednosnim opasnostima. Sve se radi u skladu sa zakonom, jer nijedna akcija ne bi bila izvedena da nema saradnje policije i tužilaštva", istakao je Dodik.
Na pitanje Srne da prokomentariše tvrdnje pojedinih bošnjačkih političara da akcija ima za cilj zastrašivanje Bošnjaka povratnika u Republiku Srpsku, Dodik je kategorično odbacio bilo kakvu mogućnost da se na taj način tretira ova akcija.
Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba
"Takvim istupima političari iz Federacije BiH i njihova ostrašćenost ne doprinose onome što je potrebno danas, a to je - organizovana podrška borbi protiv svakog oblika terorizma. Svi Bošnjaci mogu mirno da žive u Srpskoj. Bošnjaci nisu narod kojem kolektivno treba staviti etiketu 'terorizma', kao što su neki njihovi predstavnici nekada pokušavali Srbima kolektivno da ugrade ocjenu da su 'zločinci'", istakao je predsjednik Srpske.
Dodik je naglasio da takve izjave potvrđuju ranije ocjene da bošnjačka politička elita ne želi borbu protiv radikalnog islama i zapitao "kako je odjednom kod tih bošnjačkih političara nestala vjera u pravosuđe".
"Mislim da pojedini bošnjački političari doprinose nepotrebnoj polarizaciji i upravo ti njihovi istupi i njihova želja da modeliraju Bošnjake u Republici Srpskoj prave najveću štetu bošnjačkom narodu na ovim prostorima", naglasio je Dodik.
Predsjednik Srpske je ocijenio nedopustivim da se na taj način jedna legitimna akcija policije pokušava okarakterisati kao navodno etnički motivisana.
"Mi se nećemo obazirati na te stvari, niti na bilo kakve prigovore te vrste i radićemo sve u skladu sa zakonom i onim što jeste zakonska uloga same policije", istakao je Dodik.
On je rekao da svi moraju da shvate da Republika Srpska neće biti pasivan objekat eventualnih napada bilo kojeg pojedinca ili organizovanih grupa i poručio da je Srpska spremna da pokaže svoje sposobnost da brani društveno uređenje i Republiku Srpsku u cjelini.
"Podržavam ovu akciju policije kao što sam uvijek podržavao borbu protiv svih vidova kriminala, i kada su mnogi Srbi bili predmet operacija koje je policija provodila. U svim tim akcijama bude i ljudi za koje se pokaže da informacija o njima nisu bile tačne, ali je sigurno da postoje i oni koji su organizovani i koji predstavljaju prijetnju za stabilnost društva", rekao je Dodik Srni.
On je naveo da je očigledno da su institucije na nivou BiH koje su zadužene za borbu protiv terorizma apsolutno podbacile.
"Treba znati da će biti još ovakvih akcija i da Republika Srpska neće biti pasivan objekat raznih ekstremističkih avantura bilo kog pojedinca i nijedan od njih koji ima te namjere sigurno neće ostati miran u Republici Srpskoj, bio on Srbina, Bošnjak ili bilo koje druge nacije", poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.