• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tragedija u Zalužanima: Tri godine tišine

Autori mondo.ba Autori Dušan Volaš

Ni nakon tri godine od stravične avionske nesreće u Zalužanima još uvijek nije utvrđen uzrok koji je doveo do tragedije u kojoj je život izgubilo pet članova Padobranskog kluba Banjaluka.

Tog 20. maja 2012. godine u padu sportskog aviona "cesna" na automobilskoj stazi u Zalužanima kod Banjaluke poginuli su pilot Alen Crnalić (24), Nemanja Goronja (32), najpoznatiji padobranac u Srpskoj i padobranci Stefan Karanović (24), Nikola Stević (19) i Srđan Kosić (18).

Iako su pad aviona posmatrali roditelji i rodbina nastradalih, niko od njih nije informisan o toku istrage koje vodi Tužilaštvo BiH. Neki od njih tvrde da im se niko nije obratio ni kao svjedocima.

"Ništa nije urađeno, niti se ima namjera ozbiljno istražiti i utvrditi šta se i kako dogodilo. To je moje mišljenje. Jad i bijeda od države. Ništa ne očekujem od ove vlasti i države. Ja više nemam očekivanja", rekao je nedavno za banjalučke medije Pero Karanović, otac padobranca Stefana.

Istragu o nesreći u Zalužanima u početku je "češljalo" Okružno tužilaštvo Banjaluka, da bi na kraju utvrdili da nisu nadležni za ovaj slučaj pa su predmet proslijedili Tužilaštvu BiH. Pravni eksperti su tu odluku ocijenili pogrešnom jer su posljedice na teritoriji Republike Srpske.

Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH, potvrdio je za MONDO da će se ubrzo donijeti tužilačka odluka u ovom predmetu.

"Istraga u navedenom predmetu je u završnoj fazi, potrebni su još samo rezultati opsežnog stručnog vještačenja", rekao je Grubešić i istakao da je Tužilaštvo BiH uložilo intenzivne napore na rasvjetljavanju svih okolnosti strašne nesreće u kojoj je izgubljeno pet mladih života.

"Istraga se vodi u pravcu utvrđivanja i procesuiranja odgovornih osoba za ovu nesreću. Postupajući tužilac je u stalnom kontaktu sa advokatom koji zastupa oštećene", naveo je Grubešić.

U Ministarstva saobraćaja i veza RS rečeno nam je da istraga nije u nadležnosti institucija Republike Srpske, već institucija BiH.

"Ministarstvo saobraćaja i veza ne raspolaže informacijama u vezi istrage ove nesreće, te se obratite Direkciji za civilno vazduhoplovstvo (BHDCA) i Ministarstvu transporta i komunikacija BiH", kažu u ovom ministarstvu.

Omer Kulić, glavni istražilac Komisije za vazduhoplovstvo Ministarstva komunikacija i transporta BiH u julu 2012. godine javnosti je prezentovao izvještaj avionske nesreće u kojem je naveo da je do tragedije u Zalužanima moglo da dovede niz propusta. Kulić je tada prezentovao obimnu dokumentaciju, navodeći je da bi uzroci tragedije mogli biti loš kvalitet goriva, tehnička neispravnost aviona, greška pilota, nepoštivanje elementarnih propisa u civilnom vazduhoplovstvu, preopterećenost aviona cesna 182P, kao i katastrofalni propusti Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH.

Umjesto stavljanja tačke na slučaj i procesuiranja odgovornih za smrt pet mladih osoba, niko nije osumnjičen za nesreću. Kompletan spis vezan za tragediju proslijeđen je na vještačenje Fakultetu za saobraćaj i komunikacije u Sarajevu, a višečlana komisija u tadašnjoj odluci Savjeta ministara "nagrađena" je sa ukupno 14.000 KM iako nije utvrdila kako su stradali banjalučki padobranci.

Gordana Kosić, majka tragično nastradalog Srđana, nedavno je izjavila da su istragu tragedije u Zalužanima vodila nestručna lica da bi na kraju dokazi završili na analizi saobraćajnog fakulteta u Sarajevu. Dodaje da ne traži krivce već samo uzrok pada aviona.

"Koliko još godina treba da prođe da nam neko kaže da se avion srušio zbog toga i toga?", pita se majka nastradalog mladića. Školski prijatelji Srđana Kosića postavili su na YouTube video posvećen ovom mladiću, uz poruku da će zauvijek biti u njihovim srcima.

"Veoma nam je teško prihvatiti činjenicu da si nas tako mlad zauvijek napustio. Teško nam pada, u ovom času reći ljudski zbogom čovjeku za kojega nas vežu mnoge lijepe uspomene. Naše druženje je počelo u školskim klupama, bili smo mladi, nezreli, imali smo iste ciljeve, iste snove. Proveli smo zajedno četiri nezaboravne godine. Bilo je dobro dok je trajalo, ali u najgorem trenutku kad smo se najmanje nadali, ti si nas napustio. Niko to nije želio, ni ti, ni mi, samo dragi Bog. Zašto bas ti, niko ne zna i nikad nećemo saznati!

Nadali smo se zajedničkom maturskom ispitu, maturi, oproštajnim večerima, svim radostima koje je nosila ova završna godina.Tvojim odlaskom, gubimo čovjeka koji nas je uvijek susretao s ljubavlju, živjeli smo sa divnim čovjekom I prijateljem. TVOJ IV-2", navodi se između ostalog u poruci koja govori o tragično okončanom drugarstvu.

-
Izvor: YouTube

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE