Uhapšen je jedan od napadača na srpsku delegaciju u Potočarima, na čelu sa premijerom Aleksandrom Vučićem. Kako se vidi na fotografijama, napadač je imao akreditaciju ali policija još ispituje njegov identitet.
Vučić je zadobio više udaraca kamenjem, a nakon incidenta uspješno je evakusan zajedno sa članovima delegacije ka Skelanima, na granici Srbije i BiH . Premijer je stigao u Beograd gdje je po dolasku održao konferenciju za novinare nakon hitne sjednice Vlade Srbije.
Pogledajte snimak hapšenja napadača na premijera Srbije:
Direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tela BiH Mirsad Vilić rekao je Srni da policijski službenici preduzimaju određene mjere i radnje po nalogu Tužilaštva BiH s ciljem identifikovanju napadača na premijera Srbije Aleksandra Vučića u Potočarima.
On je rekao da za sada nema informaciju da je bilo ko uhapšen, te da timovi Direkcije trenutno pregledaju snimke s ciljem prepoznavanja i identifikovanja napadača.
Na pitanje šta je sa napadačem sa akreditacijom koji je viđen na snimku kako ga drže pripadnici Direkcije, Vilić je rekao da se radi i na njegovoj identifikaciji, te da će nakon njegovog otkrivanja i saslušanja biti utvrđeni motivi, razlozi i namjere napada.
Govoreći o samom napadu na premijera, Vilić, koji je bio na licu mjesta i, kako kaže, na 50 metara od premijera, navodi da su učinili sve što su mogli, ali da je bila stvar pratilaca premijera koji vrše njegovu neposrednu zaštitu da kažu Vučiću da se vrati nazad odmah nakon prvih povika.
"Odlučeno je da se ide naprijed prema vozilu i u tom gornjem dijelu došlo je do bacanja određenih predmeta. Glavni pratilac nije donio odluku da se vrate nazad već su nastavili kretanje", kaže Vilić Srni.
Na pitanje da li on to prebacuje krivicu na obezbjeđenje premijera Srbije da oni nisu postupili dobro, Vilić kaže da ne prebacuje, ali da ne može on premijeru Srbije zabraniti da nešto uradi ili ne uradi.
"U ovakvom slučaju štićena ličnost treba da sluša svog glavnog pratioca. Trebalo je prepoznati situaciju i kada se vidjela prva bačena patika, zvižduk ili slično trebalo se odustati od daljeg kretanja i vratiti se nazad", kaže Vilić.
On je rekao da su u trenutku napada na Vučića pripadnici Direkcije stajali duž trase na svakih pola metra, te da je bila i zaštitna ograda cijelom dužinom, ali da se, nažalost, desilo to što se desilo.
On je rekao da su pripadnici Direkcije, zajedno sa kolegama iz MUP-a Srpske, bili uključeni i u evakuaciju premijera i njegove pratnje, kao i ambasadora Srbije u BiH.
Vilić je rekao da nije imao informaciju da su dvije grupe navijača započele incident, te da je za to prvi put čuo iz sredstava informisanja.
"Taj obavještajni podataka ako je neko imao trebalo je da podeli sa svima i mislim da policijske agencije o tome nisu imale informaciju", rekao je Vilić, tvrdeći da nije tačna ni informacija da je prije napada pomjerena zaštitna ograda.