Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Beogradu da je zaboravio na napad u Potočarima i istakao da veruje da su Srbija i BiH otvorile novu stranicu zajedničke budućnosti.
"Mi kao Srbija želimo najbolje odnose s BiH na tome ćemo da insistiramo, kao što sam rekao pre i posle 11. jula, to je dugoročna politika od koje nećemo odustati", istakao je premijer Srbije na zajedničkoj konferenciji za novinare sa članovima Predsedništva BiH koji su danas u poseti Beogradu.
Premijer je rekao da je sa Draganom Čovićem, Mladenom Ivanićem i Bakirom Izetbegovićem razgovarao otvoreno i iskreno. "Spreman sam da u prijateljskom tonu gledam na saradnju i budućnost, a to što se meni desilo u Potočarima je bilo teško, ali je to gotovo ništa u odnosu na ono što se desilo mnogim Srbima, Bošnjacima i Hrvatima...", kazao je premijer.
Vučić je istakao da je njegov pogled usmeren samo u budućnost. "Zahvalan sam Bakiru Izetbegoviću na tome što je rekao i pre tog 11. jula, jer mislim da oseća i vidi da kod mene nema nikakvog neprijateljstva. Video sam da su se mnogi s tim sprdali, ali ruka Srbije je pružena i uvek će biti pružena. Izvinjavam se i Srbima i Hrvatima i Bošnjacima", istakao je Vučić.
Premijer Vučić je rekao da je zaboravio napad u Potočarima prilikom komemoracije žrtvama Srebrenice i da "u prijateljskom tonu" gleda na budućnost.
On je rekao da Srbija, ali i BiH, moraju da stvaraju mir. "Moja poruka je i Bakiru i Mladenu i Draganu je da je ovo njihova kuća i da su uvek dobrodošli i u Beograd i u Srbiju i da se osećaju kao kod svoje kuće. Svoju toplinu i umećermo da pokažemo".
"Da li treba da se ponovo bijemo? Da Drina opet bude mutna od krvi? Da pobijemo koliko Bošnjaka? Ne znam šta je ideja da se ponovo prave sukobi... Nama treba mir", dodao je Vučić.
Bakir Izetbegović je rekao da svaki zločin treba osuditi i naglasio da je nebitno da li se desio u Srebrenici više od 8.000 puta ili osam puta na nekom drugom mestu.
Podsetivši da je Sarajevo pretrpelo užas u ratu, te da je svaki treći Sarajlija pogođen i ranjen, a svaki deseti poginuo, on je naveo da je Sarajevo ipak imalo snage da zaustavi zločin nad Srbima.
"Što se tiče Sarajeva, ono je pretrpelo užaš u ratu, ali je imalo snage da zaustavi zločine nad Srbima. Mi smo pokazali da smo ona snaga koja se sistematski suprotstavljala zločinu, a ne ohrabrivala ga”, kazao je Izetbegović.
ČOVIĆ: PROŠLOST OSTAVITI ISTORIČARIMA
Predsedavjući Predsedništva BiH Dragan Čović poručio je u Beogradu da prošlost između Srbije i BiH treba ostaviti istoričarima, a da predstavnici vlasti treba da gledaju napred i da saradnju podignu na najviši mogući nivo.
"Deset dana posle Srebrenice mi danas ovde pričamo o sasvim drugim temama. Današnja poseta je izuzetno dobar potez i hvala na pozivu", rekao je Čović
Prema njegovim rečima, ne treba poklanjati pažnju zagovornicima loših odnosa već onoj "velikoj masi koja želi drugačiju budućnost".
Ističući da ima puno toga što ljude u obe zemlje tera na razmišljanje o prošlosti, koju svako tumači na drugačiji način, ipak ima više onoga što nas motiviše da gledamo napred.
"To je put, drugog nema", dodao je on.
Čović je takođe rekao da će snažno podržati zajedničke projekte koje je najavio premijer Vučić.
"SITUACIJA U REGIONU KRHKA"
Odgovarajući na pitanja novinara posle sastanka s članovima Predsedništva BiH, Vučić je rekao da je situacija u regionu veoma krhka i da je potrebno mnogo energije kako bi se sačuvala stabilnost, ali je naglasio da osim stvaranja većeg poverenja između Srba, Bošnjaka i Hrvata nema boljeg odgovora.
"Ima mnogo toga što treba da uradimo. Ono o čemu smo razgovarali su važne stvari. Pričali smo o milijardama i stotinama miliona evra, o radnim mestima, o suštinskom, istinskom i iskrenom, laganom stvaranju većeg poverenja između Srba, Bošnjaka i Hrvata", rekao je Vučić.
On je upitao šta drugo preostaje, da li bi Srbija trebalo da napadne Bosnu ili Bosna Srbiju i Republiku Srpsku.
"Šta je smisao u tome? Šta će to dobro da donese? Kad i jedni i drugi shvate da ne postoji druga politika osim najbližih i najboljih mogućih odnosa, onda ćemo biti na dobrom putu. Ako brutalno racionalno postavite stvari, onda nema boljeg pitanja od toga, niti drugačijeg odgovora od onoga koji mi danas ovde dajemo", zaključio je Vučić.
Premijer Srbije je rekao da je s članovima Predsedništva BiH razgovarao o infrastrukturi, namenskoj industriji, energetici, turizmu, a najavio je zajedničku sednicu vlada Srbije i BiH u septembru, kao i odlazak predsednika Srbije u Sarajevo.
SVEČANI DOČEK ZA GOSTE IZ BIH
Gosti su stigli u Beograd nešto pre podneva a svečani doček sa orkestrom i počansom stražom Garde je organizovan ispred Palate Srbije.
Do sastanka dolazi desetak dana nakon što je premijer Srbije napadnut tokom komemoracije u Srebrenici, a krivica za to pripisana nekim saradnicima Izetbegovića, člana Predsedništva iz redova Bošnjaka.
Izetbegović je to kategorički negirao.
Sam Vučić je u obraćanju medijima istog dana kada je i napadnut poručio da ruka pomirenja ostaje pružena.
Istraga o događajima u Srebrenici je u toku, Srbija je uputila i demarš, a Vučić je pozvao članove Predsedništva u Srbiju.
O temama sastanka Vučić je u ponedeljak razgovarao telefonom sa Izetbegovićem, što je bio i njihov prvi kontakt od 11. jula. Kako navodi RTS, premijer je Izetbegoviću napomenuo da želi da priča samo o budućnosti, odnosno zajedničkim infrastrukturnim projektima sa kojima će nastupiti na predstojećem samitu Zapadnog Balkana u Beču 27. avgusta.
Pozivajući Predsedništvo u Srbiju Vučić je rekao da polazi od uverenja da su dve zemlje čvrsto i trajno opredeljene da jačaju međusobne bilateralne odnose i da sva otvorena pitanja rešavaju u neposrednom dijalogu i duhu dobrosusedstva.