Direktor Kosovske policijske službe Špend Mađuni rekao je da se 100 građana Kosova bori u redovima terorista Islamske države. Od 2012. godine bilo ih je više od 300, a 50 je poginulo.
"Prema zvaničnim policijskim podacima, u redovima terorista od početka 2012. godine do danas bilo je više od 300 kosovskih Albanaca", rekao je Mađuni novinarima.
On je naveo da Kosovska policija prati situaciju u Siriji i Iraku i da preduzima mere da bi se sprečilo uključivanje građana u redove terorista.
Mađuni je rekao da je, prema nepotpunoj dokumentaciji, broj poginulih kosovskih Albanaca u Siriji i Iraku dostigao 50.
Istražitelji Euleksa i pravosudni organi samoproglašenog Kosova tokom prošle i ove godine priveli su blizu stotinu lica osumnjičenih za organizovanje, pripremanje i provođenje aktivnosti u vezi sa terorizmom u Siriji i Iraku.
Među njima je i više od 40 imama džamija sa šireg područja Kosova, uključujući i glavnog imama džamije Prištine, koji je krajem prošle godine posle pritovora od nekoliko dana pušten da se brani sa slobode.
U krugovima bliskim istražiteljima Euleksa Srni je rečeno da se teroristi na Kosovu regrutuju iz porodica lošeg ekonomskog i socijalnog statusa.
Te porodice uglavnom žive u seoskim područjima na teritoriji opština Kosovska Vitina, region uz granicu sa Makedonijom, Uroševac, Štimlje, Srbica i južna Kosovska Mitrovica.
Specijalci Euleksa tvrde da je područje južne Kosovske Mitrovice specifično po prisustvu jakog islamskog lobija kojim upravljaju imami koji su "školovani" u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Turskoj I Saudijskoj Arabiji.
Uz južnu Mitrovicu, jedno od centralnih mesta za vrbovanje i zavođenje "vernika" i njihovo uključivanje u redove terorista jeste područje opština Štimlje i Lipljan, oslonjenih na opštinu Uroševac odakle se, prema policijskim izvorima, u redove terorista uključilo dvadesetak Albanaca.
Pomoćnik državnog sekretara SAD Viktorija Nuland je nedavnu posetu Prištini iskoristila da upozori na opasnost i mogućnost da Kosovo postane evropski centar islamista i fundamentalista.
Prištini je savetovano da stavi pod kontrolu rad nevladinih organizacija koje dobijaju donacije sa Bliskog Istoka, pošto su britanski, nemački i američki agenti koji borave i rade na Kosovu prepoznali njihovu povezanost sa teroristima ISIS-a.
Uoči njenog dolaska na Kosovo, u Prištini i Prizrenu izvršene su racije u sjedištima NVO sa Bliskog istoka.
Zaplenjena je dokumentacija, a direktori NVO privedeni i predati istražnim organima pod sumnjom da su se bavili poslovima u vezi sa terorističkim aktivnostima u Siriji i Iraku.