Komarci se na skali popularnosti insekata ne kotiraju visoko. Britanski naučnici odlučili su da komarce genetskom tempiranom bombom iz stvarnosti premeste u ružno sećanje ljudi.
Ujedi komaraca svrbe, oni šire zaraze i neverovatno su dosadni, naročito kada pokušavate da zaspite.
Nedaće koje donose nisu, naravno, promakle ni naučnicima, koji su se fokusirali na istrebljenje stvorenja koja šire malariju.
Naučnici su, naime, uveli nove gene u komarce vrste Anopheles gambia, odgovorne za širenje malarije u širom subsaharske Afrike. Ti geni izazivaju neplodnost ženskog potomstva.
Tim londonskog Impirijal koledža, predvođen molekularnim biologom Tonijem Nolanom i biološkinjom Andreom Krisanti, tvrdi da će se gen brzo proširiti populacijom komaraca.
Ženke sa dve kopije gena neće moći da se razmnožavaju, dok će ostale širiti gen svom potomstvu. Genetska tempirana bomba, kako su taj mehanizam nazvali biolozi.
Časopis "Nature" izveštava da su se na testovima mutacije "primile" na 75 odsto komaraca posle četiri generacije.
Svako ko je gledao film "Park iz doba jure" svestan je gde bi moglo da odvede poigravanje sa majkom prirodom.
Profesor Nolan, međutim, tvrdi za BBC da se poduhvat može izvesti bez presudnog uticaja na ekosisteme.
"Postoji oko 3.400 različitih vrsta komaraca na svetu, a vrsta Anopheles gambia je prenosilac malarije, i to je tek jedna vrsta od ukupno 800 u Africi, pa suzbijanje tih komaraca u određenim područjima neće značajno uticati na lokalni ekosistem", kaže Nolan.