• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Lideri regiona: Biznis da "pritisne" politiku

Autori mondo.ba Autori SRNA

Na Samitu "100" biznis lidera Jugoistočne Evrope, koji je održan večeras u Sarajevu zaključeno je, između ostalog, da je neophodno povezivanje i ubrzano rješavanje problema, te veći pritisak biznisa na politiku s ciljem napretka.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović je rekao da je na ovom regionalnom skupu potvrđena spremnost za nastavak evropskih integracija, odnosno za stvaranje boljih uslova za život građana.

"Treba da nastavimo da idemo u tom smjeru i da dodamo gas. Smatram da će i ovaj samit i sutrašnji sastanak `Brdo-Brioni` procesa ostvariti dobre i ozbiljne rezultate", dodao je Izetbegović.

IZETBEGOVIĆ: DUŽAN SAM SARAJEVSKIM SRBIMA

Izetbegović je rekao da proces pomirenja i normalizacija odnosa u regionu ide naprijed, iako su 2015. godinu obilježile krize. On je ocijenio da Predsjedništvo BiH nije dovoljno učinilo kada je riječ o pomirenju u BiH.

Izetbegović je dodao da je aktuelni saziv Predsjedništva imao u planu da zajedno sa vjerskim poglavarima obiđe stratišta pripadnika sva tri naroda.

Izetbegović je rekao da osjeća dužnost da oda počast sarajevskim Srbima koji su ubijeni na Kazanima, te da će to i uraditi.

On je ocijenio da su ovakvi susreti temelj za vođenje biznisa u regionu i pozvao sve lidere da stvore politički i ekonomski ambijent kako građani više ne bi napuštali Balkan u potrazi za boljim životom.

Predsjednik Slovenije Borut Pahor napomenuo je i važnost procesa pomirenja.

"Treba da se proces proširenja EU održi uprkos institucionalnoj krizi u EU. `Brdo-Brioni` proces je zato važan, zbog svake saradnje, da ne bi bio narušen mir i bezbjednost u regionu, a svaka saradnja je važna i treba učiniti sve da biznis napreduje", poručio je Pahor.

Predsjednik Albanije Bujar Nišani podsjetio je koliko je važno povjerenje u regionu, ukazujući na važnost dobrih međususjedskih odnosa što je prioritet Albanije.

"Važno je graditi povjerenje i zato je potrebna volja, ali ona nije dovoljna, treba graditi prave mehanizme. U regionu sada može možemo vidjeti dobru situaciju sa političkog gledišta. Ovo je sada region budućnusti, sve zemlje su fokusirane na evropske integracije. Brisel želi da podrži regionalne projekte za šta smo svi zainteresovani", rekao je Nišani.

On je rekao da se treba fokusirati na Jadransko-jonski koridor, ocjenjujući da je energetski sektor vrlo važan za ekonomski razvoj, te da je ovaj forum inspiracija za saradnju.

Predsjednik Makedonije Đorđe Ivanov ukazao je na važnost biznisa u globalnom svijetu i da region treba prevladati prepreke u komunikaciji i koristiti nove tehnologije.

"Mi smo u 21. vijeku, nepredvidivom, i u vremenu globalnog tržišta. Makedonija je školski primjer neuspjeha kod NATO-a i EU. Ona je 70. kandidat za EU, iako je imala sedam preporuka, a desilo se nula promjena. Naša sudbina je da se ne možemo dogovoriti sa Grčkom o imenu države iako imamo odlične odnose sa Grčkom, postoji poslovna saradnja i građani komuniciraju", rekao je Ivanov.

Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović rekao je da region čekaju ozbiljni zadaci i da su ekonomska pitanja šansa za rješavanje otvorenih pitanja, te da je neophodno da se region okrene budućnosti.

"Potrebno je graditi balkansku šestorku koja će biti dobar model i imati podršku EU", rekao je Vujanović.

IVANIĆ: PODRŠKA JE DOBRODOŠLA, ALI JE POTREBAN I ODREĐEN PRITISAK

Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić pozvao je lidere iz regiona da, osim podrške, izvrše i svojevrsni pritisak na BiH da bi bržim i krupnijim koracima krenula putem regionalnih inicijativa i evropskih integracija.

"Stvari u BiH idu nabolje, ali još ta dinamika ne prati region. Možda nam nedostaje i političke hrabrosti, ali sigurno je da nam je potrebna podrška zrele regionalne ekonomije", rekao je Ivanić tokom predsjedničkog panela u okviru Samita "100", koji se održava u Sarajevu.

On je ukazao na potrebu da se istina realno sagleda, a ne da se skriva iza političkog teatra. "To je naša odgovornost. Zbog toga mislim da bi bilo u redu da na nas vršite pritisak da budemo bolji", objasnio je Ivanić.

Uporedivši BiH, region i nordijske države, Ivanić je rekao da su BiH i region još daleko od nordijskih zemalja, njihovog standarda, iskustava, rezultata, organizacije, ali ne toliko da je to neostvarivo.

"Volio bih da dočekamo i vidimo i to vrijeme. Ali, do tada ne smijemo pretjerivati i uljepšavati stvarnost. Danas jeste bolje nego što je bilo, ali mi moramo i hoćemo mnogo bolje", naveo je Ivanić.

On je podsjetio da su i nordijske države kroz istoriju vodile krvave i osvajačke ratove, dok je danas to najmirniji i najnapredniji dio svijeta, a razlog je povjerenje kojeg u regionu još nema.

Ivanić je naveo i nekoliko primjera, ali je jasno sugerisao na činjenice da je premijer Srbije Aleksandar Vučić prošle godine napadnut u BiH, da je Hrvatska blokirala robu iz BiH, da je BiH otkazala posjetu predsjedniku Srbije Tomislavu Nikoliću.

NIKOLIĆ: NARASTAJUĆI NACIONALIZAM POLAKO SE ŠIRI IZ EVROPE NA BALKAN

Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić smatra da se narastajući nacionalizam polako širi iz Evrope na Balkan i da će to biti najveći problem u budućnosti, ali da njegova zemlja sigurno neće krenuti tim putem.

Nikolić je izrazio bojazan da neko drugi ne krene putem narastajućeg nacionalizma sada kada se počelo razgovarati o nekom ljepšem životu.

On je istakao Srbija sigurno neće napraviti nijedan problem nijednom susjedu, kao i da može ponekad da prećuti, ali ne uvijek jer ima dostojanstvo i obaveze da se izbori protiv neosnovanih napada.

"Srbija ide svojim putem, nikoga ne pomera, ne gazi i ne želi da zaustavi u razvoju", rekao je Nikolić novinarima nakon predsjedničkog panela "Dogovor za novo doba" koji je održan u Sarajevu u okviru Samita "100".

Nikolić je naveo da je zbog prijateljskih i ekonomskih odnosa sa drugim zemljama, nacionalni dohodak zemlje u porastu i ugled na visokoj poziciji.

"Ako se Srbija pita, Balkan će konačno postati oaza mira i konačno će progres vladati našim mislima, a ne želja da se poruši drugi", zaključio je Nikolić.

Učesnici "Brdo-Brioni" procesa, u okviru predsjedničkog panela "Dogovor za novo doba", prisustvovali su večeras u Sarajevu Samitu "100" biznis lidera Jugoistočne Evrope čiji je pokrovitelj Predsjedništvo BiH.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE