• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srpska dobija zakon o zaštiti "zviždača"

Autori mondo.ba Autori Brankica Spasenić

Republika Srpska uskoro bi trebala dobiti zakon o zaštiti "zviždača", odnosno osoba koje prijavljuju korupciju, a u parlamentarnu proceduru već je upućen Nacrt zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju.

  Ovaj zakonski dokument trebao bi se naći pred poslanicima Narodne skupštine RS na sjednici koja počinje 7. februara.

"Cilj ovog zakona je suzbijanje korupcije i obezbjeđenje efikasnog mehanizma zaštite osoba koje u dobroj namjeri prijavljuju korupciju, te razvoj i učvršćivanje osjećaja društvene odgovornosti svakoga da prijavi bilo koji oblik korupcije," navedeno je u dokumentu koji je upućen u skuštinu Srpske.

Karakteristično je da je onaj ko prijavi korupciju zaštićen od bilo kakve štetne posljedice, pa i ukoliko se utvrdi da prijava "učinjena u dobroj namjeri" nije tačna.

Međutim, ukoliko "zviždač" u trenutku kada prijavljuje korupciju, zna da informacije koje daje nisu tačne, odnosno podnosi prijavu tražeći neku nagrada ili imovinsku korist za dostavljanje informacija i dokaza o korupciji, čini prekršaj i biće novčano kažnjen.

"Za takav prekršaj izriče se novčana kazna od 2.000 KM do 5.000 KM," navedeno je u spomenutom nacrtu zakona.

U ministarstvu pravde RS naglašavaju da se svakome ko prijavi korupciju garantuje zaštita, besplatna pravna ponoć, zaštita ličnih podataka, kao i da će biti obaviješten o svemu što je urađeno po njegovoj prijavi, kao i o krajnjem ishodu.

U resornom ministarstvu su pojasnili i da je postojala dilema o tome ko treba da pruži zaštitu "zviždaču", te da su pri tome analizarana iskustva u BiH i Srbiji.

"Od usvajanja ovakvog zakona u Srbiji prošlo je nešto više od godinu dana, a statistički podaci su pokazali da se do 1. septembra 2016. godine radilo na 157 predmeta i da je riješeno 89 predmeta. S obzirom na navedeno, zakonodavac u Republici Srpskoj se opredijelio za sudski sistem zaštite lica koja trpe štetne posljedice u vezi sa prijavom korupcije, kao efikasan i ekonomičan. Pored toga, predviđen je i sistem interne zaštite od odgovornog lica koje rukovodi subjektom u vezi sa čijom djelatnošću je izvršena korupcija," objasnili su u ministarstvu pravde RS.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE