Sjednica Doma naroda parlamenta BiH, koja nije održana 20. marta zbog nedostatka kvoruma jer nisu došla tri od pet delegata iz reda srpskog naroda trebalo bi da bude održana sutra.
Delegati SNSD-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Sredoje Nović i Nebojša Radmanović, te DNS-a Dragutin Rodić prisustvovaće sutrašnjoj sjednici ovog doma, potvrdio je Srni Nović.
"Mislim da ćemo prisustvovati sutrašnjoj sjednici. Naši stavovi su bili jasni zbog čega nismo prošli put prisustvovali sjednici. Mi i dalje stojimo pri tome da Savjet ministara BiH ne radi adekvatno i da Parlamentarna skupština BiH u osnovi nema šta da radi", pojasnio je Nović.
Na pitanje da li će se na sutrašnjoj sjednici Doma nadroda naći i zahtjev Savjeta ministara BiH za razmatranje po hitnom postupku četiri zakonska prijedloga čije je usvajanje uslov za nastavak kreditnog aranžmana sa MMF-om, među kojima je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH, Nović je odgovorio da će o tome odlučiti Kolegijum Doma.
On je neusvajanje ovih zakona juče u Predstavničkom domu ocijenio kao klasične političke spekulacije.
"Krajnje je nekorektno sjediti u vlasti i insistirati na reformskim procesima, a poslije zaobilaziti pravo stanje stvari i pokazivati da se ne želi put u Evropu, odnosno reformski procesi u BiH", istakao je Nović.
On smatra da o tome svi treba dobro da razmisle, prije svega u svojim strankama, a onda i sami poslanici da li i šta rade u interesu građana BiH.
"Nije stvar samo u tome da sjedite u parlamentu i primate dobru platu, već morate povlačiti teške poteze koji se ponekad građanima neće dopasti", naglasio je Nović.
Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Bariša Čolak i predsjednik Kluba delegata bošnjačkog naroda u ovom domu Halid Genjac najavili su da će na dnevnom redu sutrašnje sjednice Doma naroda biti i zahtjev Savjeta ministara BiH za razmatranje po hitnom postupku četiri zakonska prijedloga čije je usvajanje uslov za nastavak kreditnog aranžmana sa MMF-om.
Genjac je izjavio novinarima u Sarajevu da je Savjet ministara BiH dostavio i Predstavničkom domu i Domu naroda zahtjev da ovaj paket zakona bude razmatran po hitnom postupku i da su i jedan i drugi dom dužni da takav zahtjev, prema poslovniku, stave na dnevni red prve naredne sjednice.
"Prva naredna sjednica Doma naroda je sutra i Kolegijum je, po poslovniku, dužan da stavi ove zakone na dnevni red, odnosno izjašnjenje da li je Dom naroda za to da zakoni budu usvojeni po hitnom postupku. Mi sutra to moramo da imamo na dnevnom redu", istakao je Genjac.
Pojašnjavajući dalju proceduru, Genjac je rekao da, ukoliko Dom naroda usvoji ove zakone u hitnoj proceduri, a Predstavnički dom ih je juče uputio u redovnu proceduru, gdje je moguće ulaganje amandmana i usvajanje zakona u durgačijem tekstu, biti formirana komisija od predstavnika oba doma koja bi usaglašavala konačan tekst zakona.
Komentarišući situaciju u vezi sa usvajanjem ovih zakona, Genjac je rekao da je činjenica da tu ima populističkog pristupa i motivacije da se ostvare određeni dnenvopolitički poeni, pojedinačni ili grupni, zanemarijući interese svih građana.
Čolak smatra da je šteta što zakone nije usvojio Predstavnički dom, jer je riječ o reformskim zakonima.
"Mi više ne možemo verbalno podržavati reforme, a kada dođe vrijeme da zaista i preduzmemo nešto na tom reformskom putu, zakažemo. To se na sjednici Predstavničkog doma i dogodilo", naglasio je Čolak.
Konstatovao je da će zakoni biti usvojen i kada to učini i Predstavnički dom, ali da je svaki dom odgovoran za svoje ponašanje.
Komentarišući činjenicu da u Predstavničkom domu stranačke pozicije nisu podržale hitnu proceduru, Čolak je rekao da su vjerovatno svi iznosili svoje razloge za to, ali da BiH "nikada neće na zelenu granu ako se odjednom bude tražilo sve".
"Moramo ići u pravcu reformi, ali je činjenica da mi parlamentarnu većinu imamo od tačke do tačke dnevnog reda. Nije to dobro, ali u ovakvom ambijentu se mora raditi", istakao je Čolak, koji je uvjeren da će ovi zakoni dobiti podršku u Domu naroda.
Delegati bi na sjednici trebalo da po skraćenom postupku u prvom čitanju razmatraju Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH, čiji je predlagač Savjet ministara BiH.
Predstavnički dom nije juče prihvatio zahtjev Savjeta ministara BiH da po hitnom postupku bude razmatran Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH, kao i da bude razmatran po skraćenoj proceduri, što znači da će biti upućen u redovnu proceduru. Prijedlogom zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH predviđa se povećanje cijena goriva za 15 feninga. Poslanici su bili i protiv zahtjeva Savjet ministara BiH da po hitnom popstupku budu razmatrani i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uplatama na Jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, te Zakon o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH, kojima je predviđeno da se prihodi od povećanih akciza na gorivo izdvajaju na namjenski podračun za izgradnju puteva i auto-puteva. I ova dva zakonska prijedloga biće upućena u redovnu proceduru, kao i Prijedlog zakona o osiguranju depozita u bankama BiH.
Izmjenama i dopunama Zakona sprovode se odluke Ustavnog suda BiH i uvode naknade za prevoz, topli obrok, smještaj i odvojeni život za sudije i tužioce, te određene kategorije stručnog osoblja u pravosudnim institucijama na nivou BiH, utvrđene Zakonom o platama i naknadama u institucijama BiH i odgovarajućim podzakonskim aktima.
Istovremeno se ujednačavaju naknade za regres, koje se sada definišu na istovjetan način u institucijama BiH.
Tako bi sudija ili tužilac mogao ostvariti pravo na naknadu za odvojeni život ako je imenovan za obavljanje dužnosti u sudu ili tužilaštvu koji se nalazi van njegovog mjesta prebivališta na udaljenosti većoj od 80 kilometara, pretpostavljeni iznos naknade za odvojeni život od 300 KM, a troškovi za smještaj odvojenog života procijenjeni su na 400 KM.
Ukupni procijenjeni troškovi uvođenja naknade za odvojeni život od porodice i naknade za smještaj odvojenog života sudijama i tužiocima iznosili bi 255.964 KM na godišnjem nivou, a procjenjuje se da bi pravo na naknadu ostvarilo 26 sudija i tužilaca.
Cijena naknade za troškove prevoza iznosila bi 53 KM, a ukupan iznos za isplaćivanje ove naknade iznosi 198.220 KM na godišnjem nivou. Dnevni iznos toplog obroka iznosio bi šest KM na što bi se godišnje izdvojilo 559.289 KM.
Ukupno bi za sve navedene aktivnosti trebalo izdvojiti 1.013.473 KM.
Planirano je i umanjenje potrebnih sredstava zbog izmjene odredbi koje se odnose na naknadu za godišnji odmor.
Primjena odredaba dovela bi do smanjenja potrebnih budžetskih sredstava potrebnih za plate i naknade.
Procjena smanjenja potrebnih sredstava je učinjena tako da zaposleni na koje se odnosi ovaj zakon primaju naknadu u iznosu od 300 KM tako da procjena umanjenih potrebnih sredstava iznos 409.281 KM.
Na dnevnom redu sjednice je u prvom čitanju Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o međunarodnom i međuentitetskom drumskom prevozu, koji se odnosi na rješenje koje se tiče nelegalnog prevoza putnika u međunarodnom saobraćaju.
Izmjenama se omogućava da inspekcijski nadzor sprovode nadležna inspekcijska tijela Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko distrikta zajedno sa inspektorima Ministarstva komunikacija i transporta BiH.
Pred delegatima će se u prvom čitanju naći Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o porezu na dodatu vrijednost /PDV/ kojim se vrši usklađivanje ovog zakona sa zakonom o carinskoj politici u BiH u dijelu koji se odnosi na oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina pri uvozu robe u carinsko područje BiH.
Prema Prijedlogu zakona koji je utvrdio Savjet ministara BiH na prijedlog Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH, plaćanja PDV-a u iznosu od 17 odsto bila bi oslobođena roba koja je oslobođena plaćanja carina.
Osim medicinskih instrumenata i nekih lijekova, plaćanja PDV-a na osnovu ovog zakonskog prijedloga bili bi oslobođeni i pokloni namijenjeni stranim državnicima, a koje nabavljaju protokoli Predsjedništva BiH i Ministarstva inostranih poslova BiH, te predsjednika entiteta.
Na dnevnom redu sjednice su i informacija o godišnjem planu obuke i vježbi pripadnika i jedinica Oružanih snaga BiH u inostranstvu za ovu godinu i informacija Ministarstva odbrane BiH o dokumentu Pregled odbrane, te materijal sa oznakom "povjerljivo".