"Tamna brojka" je naziv za broj slučajeva nasilja u porodici za koje se pretpostavlja da postoje ali se ne prijavljuju.
''Ta tamna brojka nas najviše zabrinjava'', rekla je novinarima danas u Banjaluci Sanja Sumonja, inspektor za seksualne i krvne delikte u Policijskoj upravi Banjaluka i predsjednica Upravnog odbora Udruženja "Mreža žena MUP RS".
Ovo udruženje u saradnji sa policijskim službenicima Policijske uprave Banjaluka i uz finansijsku podršku Fondacije za osnaživanje žena BiH, organizuje danas na banjalučkom Trgu Krajine kampanju pod sloganom "One ne trpe nasilje - nemoj ni ti".
''One'' su u ovom slučaju policijske službenice iz Mreže žena MUP-a koje će pokušati da ohrabre sve žene, ali i građane, da je ovo ozbiljan problem i da je policija tu da se bori protiv njega.
"Imamo podatke koji pokazuju da je negdje za oko dva posto povećan broj prijava nasilja u porodici tokom 2016. godine u odnosu na 2015. godinu. Pozivamo i apelujemo na građane da prijave svaku sumnju, a pogotovo svako saznanje da se dešava nasilje u porodici. Bilo od građana, a posebno od strane, da tako kažemo, stručnih lica", kaže inspektorka.
Po iskustvima koje policija ima žene u Srpskoj ne poznaju dovoljno svoja elementarna prava bez obzira na veliki broj i vladinih i nevladinih organizacija koje se bave ovom problematikom pa je i ova kampanja napravljena s ciljem da se podigne svijest kod građana o potrebi da se nasilje u porodici prijavi nadležnim organima odmah po saznanju.
Izvor: Mondo.ba/Željko Svitlica"Proveli smo veliki broj edukacija i obuka policijskih službenika, radili smo sa žrtvama nasilja na cijeloj teritoriji RS, a radili smo i kampanje sprečavanja zloupotreba djevojčica i maloljetnih lica putem društvenih mreža sa posebnim akcentom na seksualno zlostavljanje djece putem društvenih mreža", kaže Sumonja. Predviđene kazne za nasilje u porodici su od jedne do tri godine, ili u zavisnosti od težine stepena krivičnog djela kazna može ići i do 10 godina.
Tokom kampanje "Mreža žena MUP RS" danas će građanima podijeliti promotivni materijal koji se odnosni na nasilje u porodici.
SOS telefon i sigurne kuće
Prema evidenciji MUP-a, nasilje u porodici tokom prošle godine u RS pretrpjelo je oko 1.300 osoba, a prema evidencijama centara za socijalni rad oko 1.800. Na SOS telefon "1264" prošle godine stiglo je 3.700 poziva od žena žrtava nasilja i 16 poziva muškaraca.
U RS prošle godine u više od 90 odsto slučajeva nasilja počinioci su muškog, a žrtve ženskog pola. Od 1. januara 2015. godine do 31. decembra 2016. godine, u sigurnim kućama u RS bile su zbrinute 184 osobe, od toga 78 žena i 106 djece (u 2015. godini 76, u 2016. godini 108 žrtava).