Narodna skupština RS nije danas podržala prijedlog Odluke Vlade RS o prodaji 64,9 odsto akcija Rudnika željezne rude „Ljubija“ metodom neposrednog odabira kupca.
Za podršku ovom prijedlogu nedostajala su tri glasa, te je tako danas okončana višednevna „drama“ u RS koja je pratila priču oko prodaje ovog rudnika. Međutim , otvorena su nova pitanja, kao što je: ima li Vlada RS podršku većine u parlamentu za nastavak svog mandata?
Klub PDP-a predlagao je da poslanici glasaju prozivkom, što nije dobilo podršku.
Kompanija „Israeli Investment Group Inc“ je ponudila 92 miliona KM za kupovinu 64,9 posto akcija državnog kapitala u Rudniku željezne rude (RŽR) “Ljubija”, a „Arcelor Mittal” 63,6 miliona maraka.
Izraelska kompanija se obavezala da će zadržati postojeći broj radnika koji imaju ugovor na neodređeno vrijeme, te da će u narednom trogodišnjem periodu zaposliti još 320 radnika. Naveli su i da će zadržati postojeću djelatnost rudnika i njegovih zajedničkih preduzeća te da će proširiti djelatnost na transport i vađenje gline.
Ko je bio ZA, a ko PROTIV prodaje RŽR "Ljubija"
Sa druge strane, „Arcelor Mittal“ je bio spreman da izdvoji 63,6 miliona KM za kupovina akcija rudnika, a u ponudi su naveli i da bi u modernizaciju i razvoj tri ležišta (Omarska, Tomašica i Ljubija) u narednih deset godina investirali 63 miliona KM. Obavezali su se da bi zadržali postojeći broj radnika i dodatno zaposlili još do 300 ljudi.
Ponude „Israeli Investment Group“ i „Arcelor Mittala” Vlada RS je dva puta povlačila sa dnevnog reda Narodne skupštine RS, nakon čega su se ove kompanije odlučile da dostave i treću ponudu.
Odluka Vlade RS da prihvati ponudu izraelske kompanije, izazvale su nesuglasice u vladajućoj većini jer se DNS, SNSD-ov i SP-ov koalicioni partner, protivio prodaji, a lider DNS-a Marko Pavić je danas kazao i da će „lako odlučiti o kolicionim partnerima nakon što se završi glasanje“.
Od kada je prijedlog odluke o prodaji dijela državnog kapitala u RŽR “Ljubija” upućen u parlamentarnu proceduru trajala su lobiranja da se obezbijedi skupštinska većina, a i pozicija i opozicija su tvrdili da su se nekim poslanicima nudile pare da daju podršku izraelskoj firmi, odnosno „Mittalu“.
Danas je u Banjaluku došlo i oko 250 radnika „Arcelor Mittal“ Prijedor kako bi još jednom iskazali protivljenju namjerama Vlade RS, te uticali na narodne poslanike da „dobro razmisle“ prije glasanja.
Nekoliko njih su dva dana štrajkovali ispred zgrade Narodne skupštine RS, dok onima koji su dans došli, policajci nisu dozvolili da se približe ovoj entitetskoj instituciji, te su sve vrijeme bili u banjalučkom parku „Mladen Stojanović“.
Ministar industrije energetike i rudarstva RS Petar Đokić je u završnoj riječi kazao da je Vlada RS do sada pomagala „Arcerlor Mittalu“ da pripremi svoju ponudu i odbacio ocjene da su „preferisali“ izraelskog ponuđača.
"Ovo je bio četvrti pokušaj da se prodaju akcije i da se napokon okonča priča oko prodaje rudnika. Ugovor sa Mittalom iz 2004. godine je bio kamen oko vrata da se promijene odnosi između Mittala i RŽR-a jer je Mittal imao u rukama ugovor koji mu omogućava da uspostavi monopol", kazao je Đokić.
Uoči glasanja je istakao i da neće biti razočaran niti se smatrati gubitnikom ako se odluka ne prihvati.