Opozicija poručila: Ne možete se pogledati u ogledalo.
Prijedlog za izglasavanje nepovjerenja Vladi Republike Srpske danas nije dobio podršku da bude uvršten na dnevni red u Narodnoj skupštini RS, te je tako pokušaj opozicije da smijeni aktuelnu Vladu RS sa Željkom Cvijanović na čelu, pao već na prvom koraku.
U skladu sa poslovnikom, 28 narodnih poslanika iz opozicije je 15. maja dostavilo potpise kojim zahtijevaju sazivanje posebne sjednice, sa samo jednom predloženom tačkom dnevnog reda. Njihovu inicijativu za izglasavanje nepovjerenja Vladi RS pratio je dokument od preko 200 stranica, a za koji tvrde da argumentovano pokazuje zašto postojeću izvršnu vlast u RS treba promijeniti, uz ocjenu da je ovo „najgora Vlada od postanka RS“.
Predsjednik Kluba SDS-a Vukota Goveradica kazao je da je neuvrštavanje ove tačke na dnevni red „silovanje demokratije“, uz ocjenu da je evidentno da se predsjednica i članovi Vlade RS „ne mogu pogledati u ogledalo“.
Najavio je i da će opozicioni poslanički klubovi uputiti isti materijal kroz „interpelaciju“, a kako bi se o njemu raspravljalo na redovnoj sjednici. Interpelacija je instrument kontrolne funkcije Narodne skupštine nad radom Vlade, predviđen Ustavom, a koji do sada nije korišten u NSRS.
"Govorićemo o ovome, nećete nas spriječiti. Broj ruku jeste mjerodavan kada se odlučuje, ali ne vidim ko može da spriječi da raspravljamo o dokumentu koji je ogledalo ove Vlade. Vi ne možete sebe da pogledate u ogledalo, zato ne dozvoljavate raspravu. To je sramota. Do kada ćete se ponašati na ovakav način. Do kada ćete silovati demokratiju", kazao je Govedarica.
Branislav Borenović (PDP) je kazao da je postojao pokušaj da se na demokratski način raspravlja o Vladi RS.
"Morali smo postaviti pitanje za propast tri banke. Morali smo da pitamo da li je moguće da danas u RS ima više penzionera nego radnika i iznijeti šokantan podatak da su 10 puta porasle obaveze zdravstvenih ustanova prema fondovima. Kako je moguće da je pad životnog standarda za 35 odsto u odnosu na period od prije sedam, osam godina. Nije korektno da izbjegavate raspravu i bar iznesete kontraargumente", dodao je Borenović.
Šef Kluba NDP-a Dragan Čavić je kazao da RS danas ima manji BDP po glavi stanovnika od Angole ili Svazilenda, te podsjetio na nekoliko afera koje su se posljednjih godina desile u RS, uz ocjenu da se zato i izbjegava skupštinska rasprava.
Predstavnici vlasti u RS, predsjednik Milorad Dodik i premijerka Željka Cvijanović, su još uoči današnje sjednice dali do znanja da ne pridaju važnost ovoj incijativi opozicije, nazivajući je „igrokazom“ i pokazateljem da žive u „vanvremenskoj orbiti". Dodik, Cvijanović, te predsjednik NSRS Nedeljko Čubrilović danas čak nisu ni prisustvovali sjednici jer su otputovali u Beograd na polaganje zakletve izabranog predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
Višković: Bilo bi isto i nakon rasprave
Šef Kluba poslanika SNSD u Narodnoj skupštini Republike Srpske Radovan Višković smatra da bi rasprava o Prijedlogu za izglasavanje nepovjerenja Vladi Republike Srpske na posebnoj sjednici, koja je danas okončana neusvajanjem dnevnog reda, bila samo "šuplja priča" i bespotrebno trošenje novca građana, jer bi ishod glasanja bio isti i nakon rasprave.
Višković je rekao da su rezultati glasanja o predloženom dnevnom redu pokazali da opozicija nije imala više od 30 glasova za ovaj prijedlog.
"Da bi neka inicijativa prošla u nekom parlamentu mora da ima većinu. Oni nisu ni blizu te većine i moraju da se pomire sa činjenicom da još neko vrijeme moraju biti opozicija", rekao je Višković novinarima nakon posebne sjednice u Banjaluci, prenosi Srna.
Višković je odbacio optužbe da vlast ne želi da se čuje i razgovara o navodno lošem radu Vlade, te naglasio da je javnost upoznata o svim pitanjima iz ove inicijative i da danas ne bi ništa novo čula.
Komentarišući najavu opozicije da će ovaj dokument preraditi u formi interpelacije, Višković je rekao da imaju pravo na sve što je u skladu sa vežećim propisima i procedurama.
Šef Kluba DNS Spomenka Stevanović ocijenila je da opozicija ima legitimno pravo da traži opoziv Vlade, u slučaju eventualne prekomponzicije skupštinske većine ali da to nije sada bio slučaj.