Diplomatski skandal izbio je u arapskom svetu kada su Bahrein, Saudijska Arabija, Egipat i UAE objavili prekid diplomatskih odnosa s Katarom, proterivanje diplomata i građana i suspendovanje morskog i avion saobraćaja s tom zemljom.
Njih su sledile i druge države — Libija, Jemen i Maldivi.
Kao razlozi za tu odluku navedeni su destabilizovanje bezbednosti i stabilnosti i akcije usmerene na podršku terorizmu, uključujući i terorističke grupe u Jemenu, kao što su Al Kaida i ISIS.
Geopolitička napetost na Bliskom istoku udarila je na berzu Katara.
Nakon te odluke porasla je i politička napetost na Bliskom istoku, pa je tako barel "brenta" na londonskoj berzi poskupeo je za procenat i po — do 50,58 odsto.
Trgovanje naftom marke "brend" prešlo je cifru od 50 dolara za barel, dok je trgovanje sa WTI u Njujorku povećano za 1,28 odsto — do 48,27 dolara za barel, piše "Sputnjik".
U strahu od zatvaranja granica i nestašice proizvoda, mnogi su krenuli u nabavku prehrambenih namirnica i druge robe, ostavivši u prazne rafove u prodavnicama.
"Prodavnice se prazne. Mleko i piletina nestaju, a njih uvozimo iz Saudijske Arabije", kazao je jedan od stanovnika.
POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE:
Indeksi katarske berze pali su za osam odsto — pale su akcije 13 ključnih katarskih kompanija. Hartije od vrednosti katarske Nacionalne banke izgubile su 9,7 odsto, akcija "Vodafon Katar" pale su za deset odsto, veliki rizici su i za glavnog avio-prevoznika — "Katar ervejz".
Nova pitanja
Kako je naveo u razgovoru za RT načelnik analitičkog odeljenja IK "Veles kapital" Ivan Manajenko, zbog aktuelne situacije postavljaju se dodatna pitanja i nedoumice o sporazumu OPEK-a za smanjenje proizvodnje nafte i stvaranja nestabilnosti na tržištu nafte.
Pet arapskih zemalja prekinulo veze sa Katarom
"Tržište reaguje na svako zaoštravanje odnosa na Bliskom istoku kao pretnja stabilnosti za naftne fjučerse i odmah reaguje na povećanje cena. U dugoročnoj perspektivi nije sasvim jasno kako će se razvijati situacija i postavljaju se nova pitanja, npr. članstva Katara u OPEK-u. Ako se pretpostavi da bi u budućnosti situacija mogla naterati Katar da izađe iz OPEK-a ili naruši aktuelne dogovore, to će stvoriti dodatnu napetost na tržištu", objasnio je Manajenko.
Slatka zarada: Srpsko "blago" ide u Katar!
Po mišljenju analitičara, svaki negativni razvoj situacije podsticaće naftne kvote na rast.
Geopolitički konflikt neće izazvati kritičan uticaj na naftno tržište, ali mogući su rizici prekida izvoza nafte iz Katara, prognozira u razgovoru sa RT analitičar za naftu i gas Artjom Končin.
Katarski emir Tamim bin Hamad Al Tani pozvao je 27. maja iranskog predsednika Hasana Rohanija i čestititao mu pobedu na predsedničkim izborima.
Saudijska Arabija, većinski sunitska kraljevina, smatra Iran, kojim vladaju šiitski muslimani, najvećim neprijateljem i pretnjom regionalnoj stabilnosti.
Nije još jasno kako bi odluka arapskih zemalja mogla da utiče na vojne operacije SAD, koje u Kataru imaju stacioniranih oko 10.000 vojnika i sedište centralne komande za Bliski istok.
Katar je u nekoliko navrata demantovao da podržava ekstremističke grupe u regionu.
------------------------
MONDO aplikacija ponovo na Google Play Store! PREUZMITE JE!