U Centru za ekonomski i ruralni razvoj (CERD) u Krenetama kod Laktaša u srijedu se okupilo 60 žena iz šest opština u BiH, koje su uspješno završile školu pčelarstva u sklopu USAID/Sweden FARMA II projekta.
Projekat "Podrška stvaranju ženskog preduzetništva u ruralnim područjima kroz pčelarstvo i proizvodnju ljekovitog bilja" okupio je polaznice iz Laktaša, Gradiške, Teslića, Kotor Varoši, Sanskog Mosta i Ključa, kojima su juče u CERD-ovom sjedištu podijeljne diplome i pčelarska oprema u vrijednosti 37.000 KM.
Svaka polaznica dobila je osnovni set za započinjanje pčelarske proizvodnje koji sadrži tri košnice sa pčelama, pčelarski alat i opremu, bluzu, rukavice, vrcaljke i drugo.
Škola pčelarstva je realizovana u proteklih 12 mjeseci, a osim pčelarstva polaznice su prošle i obuku iz ljekovitog bilja. Ove vrijedne žene već su proizvele prve količine meda, a narednih godinu dana one će biti podržane kroz individualno mentorstvo na vlastitim novozasnovanim pčelinjacima.
Polaznica CERN-ove škole pčelarstva Alma Zukić iz Sanskog Mosta o ovom projektu ima samo riječi hvale.
"Ovo je nešto novo u našoj opštini, a žene koje su dio ovog projekta su oduševljene. Što se tiče pčelarstva krenuli smo od nule, a godinu dana smo provele u kvalitetnom radu i stekli nova iskustva i prijateljstva. Ovo iskustvo je veoma bitno za mene i cijelu ekipu, već imamo planove za ozbiljan rad i nadamo se uspjesima", kaže Alma Zukić.
Polaznica iz Teslića Bosa Mikanović takođe je veoma zadovoljna.
"Saradnja je bila ekstra, profesori su bili zaista na nivou, predavanju su bila super, dosta smo naučili i nadam se da ćemo se ubuduće time baviti. Ova godina, istina, nije bila baš toliko medonosna, ali ovo je tek početak i vjerujem da će ubuduće biti sve bolje i bolje", kaže Bosa Mikanović.
Direktor za razvojnu saradnju pri ambasadi Švedske u BiH Marie Bergstorm kaže da na ovaj način njena zemlja želi da pomogne BiH na njenom putu ka članstvu u EU.
"Smatramo da je ekonomski razvoj dobar za BiH jer on stvara poslove i čini da ljudi imaju bolji pristup uslugama. Možda najvažnija stvar je da podržimo žene i žensko preduzetništvo kroz ovu školu pčelarstva. Biti žena na ruralnoim području nije uvijek lako, a na ovaj način nastojimo da im olakšamo", kaže Marie Bergstorm.
Načelnik opštine Laktaši Ranko Karapetrović smatra da je ovo veoma značajan projekat jer se prvenstveno odnosi na žene, na povećanje njihove tržišne sposobnosti i tržišne ponude, kada je u pitanju poljoprivredna proizvodnja.
"Mislim da će ovo puno doprinijeti da žene koje su uključene u projekat u sklopu svojih domaćinstava poprave svoje finansijsko stanje i nauče da se bave dodatnim stvarima, kokretno u ovom slučaju pčelarstvom i sakupljanjem ljekovitog bilja", rekao je Karapetrović.
Direktor CERD-a Miodrag Matavulj rekao je da je cilj ovog projekta da se žene obuče, ali i da im se pomogne da pokrenu svoj biznis.
"Veoma smo zadovoljni što su donatori prepoznali potrebu da se pomogne ruralnim ženama kako bi zauzele mjesto koje im pripada u ruralnom domaćinstvu i poljoprivredi, a nadamo se da će saradnja biti nastavljena. Ispred CERD-a pozivamo sve žene poljoprivredne proizvođače da nam se jave za saradnju, kako bi zajedno razvijali poljoprivredu i uticali na njen održiv razvoj", rekao je Miodrag Matavulj.
Pratite MONDO i na Facebooku, Twitteru ili Instagramu