Slobodan Praljak (72) penzionisani je general-pukovnik Hrvatske vojske. Rođen je 2. januara 1945. u Čapljini u BiH. Nadimak mu je Brada. Njegov otac bio je pripadnik bezbjednosnih policijskih struktura SFRJ nakon Drugog svjetskog rata.
Gimnaziju je pohađao u Širokom Brijegu. Šest godina je bio u istom razredu s kasnijem hrvatskim ministrom odbrane Gojkom Šuškom. Dvije-tri godine sjedili su u istoj klupi. Studirao je u Zagrebu. Elektrotehniku je diplomirao 1970. Napisao je svoju tezu o korekciji hromatske slike električnog signala za televizijski rad.Godine 1971. diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, filozofiju i sociologiju. Godine 1972. je diplomirao na Akademiji za pozorište, film i televiziju, prenosi portal 24sata.hr.
Radio je najprije kao pozorišni režiser, a kasnije je, među ostalim, snimio televizijsku seriju „Blesan i tulipan“, dokumentarni film „Smrt psa“ te film „Povratak Katarine Kožul“. Početkom devedesetih postaje sekretar Hrvatske demokratske stranke (HDS) iz koje se u proljeće 1991. ispisao. U rat ulazi početkom septembra 1991. godine, a od 24. jula do 8. novembra 1993. bio je komandant Glavnog štaba Hrvatskog vijeća odbrane (HVO).
Tokom suđenja Praljak je, uz pomoć svojih saradnika, izdao 18 knjiga s dokumentima iz rata i analizama rata u Bosni i Hercegovini. Ministarstvo finansija te je knjige proglasilo šundom, na koje se plaća PDV te mu je 7. maja 2013. sudskom presduom sa njegovog računa skinulo 435 hiljada kuna. Haški sud je, pak, od Praljka zatražio da izmiri troškove odbrane u visini od 3,3 miliona evra jer su procijenili da posjeduje imovinu i dionice u vrijednosti od 6,5 miliona evra.
Praljak je to odbio tvrdeći da nema nikakve imovine na svoje ime. Poslove u firmama koje se vezuju uz njega vodi njegov sin. Uglavnom u Zagrebu posjeduju dvije poslovne zgrade, hotel, podzemnu garažu, restoran, kompaniju za prevoz tereta u riječnim lukama, a sam Praljak nekada je bio među suvlasnicima tvornice duvana u Ljubuškom.
Prema dosutpnim podacima, zvanično je bio u tri armije, Hrvatskoj vojsci, Hrvatskom vijeću odbrane i tzv. Armiji BiH.