Dvije uzastopne "Ćirilice" Milomira Marića u kojima su u ponedjeljak i utorak gostovali Aleksandar Vučić i Milorad Dodik otvorila su pitanje da li je došlo do ključnog približavanja dva lidera uoči beogradskih te opštih izbora u Srpskoj.
Jedan od argumenata onih koji ovih dana tvrde da je Vučić otvoreno izabrao stranu u Srpskoj jeste i poluprovjerena priča o tome kako je neko iz Sarajeva tražio da Beograd uhapsi Dodika (Vučić plasirao, Dodik potvrdio) što je ministar bezbjednosti BiH demantovao, ali, i pored toga, priča je odjeknula i izazvala brojne reakcije. Takođe, pohvale koje su na jedan na račun drugog poslali u ovoj emisiji za upućene je znak da je Dodik konačno uspio da se izbori za poziciju prvog prekodrinskog Srbina kod Vučića, a za potvrdu te teze ostaje još više od devet mjeseci kada će se dogoditi neke simbolički izuzetno bitne stvari kao što je usvajanje deklaracije o opstanku srpskog naroda koju su inicirali upravo Dodik i Vučić, te otvarnje posljednje dionice autoputa Banjaluka-Doboj gdje će se, sasvim je sigurno, pojaviti i Vučić.
Ima, doduše, i drugačijih mišljenja čija je suština da će Vučić u narednom periodu ipak više da balansira između vlasti i opozicije u Banjaluci, ali činjenica da će medijska predstava tog balansa biti ključna, a poznato je ko na medijskoj sceni u Srpskoj u ovom momentu ima prednost.
Koketiranje sa Dodikom zbog nacionalne dimenzije
Mondo je potražio odgovor na pitanja: da li je Aleksanda Vučić u posljednjim istupima u emisiji ''Ćirilica'' stavio do znanja koga će podržati na izborima u Srpskoj i da li gostovanje Milorada Dodika u istom tv-šou simbolično označava početak predizborne kampanje u Republici Srpskoj?
Banjalučki novinar Saša Bižić kaže da Vučić jeste posljednjim nastupom dao vjetar u leđa Dodiku, ali ne očekuje da će ga nedvosmisleno i direktno podržati do 7. oktobra.
"Predsjednik Srbije će raditi ono što je činio i do sada - koketiraće sa Dodikom, jer mu za unutrašnje potrebe dobro dođe nacionalna dimenzija koju predsjedniku RS pripisuje dio populacije u Srbiji. Ali, biće tu i Vučićevih susreta sa Govedaricom. Dakle, i jednog i drugog dovoljno da Dodik ne može baš da ga stavi na "dvoglave" bilborde u RS, kao Hadži Jovan Mitrović ili Adam Šukalo prije par godina, odnosno da SDS i SZP ostanu uskraćeni za internu priču da im "Beograd daje logistiku za rušenje Dodika", što opoziciono orijentisanom svijetu u RS uliva znatno više povjerenja od kombinacija sa stranim faktorom", kaže Bižić.
Što se tiče simboličnih početaka kampanje, naš sagovornik misli da ona u RS nikada ne prestaje i da nema pauze između dva izborna ciklusa.
"Ako bi već trebalo tražiti neki simboličan početak, čini mi se da je bio prošle jeseni, tokom onih gužvi sa velikom i malom salom u NSRS, nakon čega je SZP krenuo sa "skupštinama naroda", dok je Dodik, paradoksalno, ispalio startni hitac gurajući pod tepih referendum o Sudu i Tužilaštvu, jer mu u novoj kampanji ne treba stari "balast'', smatra Bižić.
Da politička kampanja nije ni prekidana poslije izbora 2014. godine, misli i član Glavnog odbora Saveza nezavisnih socijaldemokrata Radovan Kovačević koji kaže da je na takav razvoj situacije najviše uticala činjenica da su poslije tih izbora dva politička bloka formirali vlast na dva različita nivoa.
"Prolazno vrijeme smo izmjerili na lokalnim izborima 2016. godine, a siguran sam da će prednost SNSD-a i koalicije biti još i uvećana na cilju u oktobru ove godine", uvjeren je Kovačević.
S druge strane on vjeruje da se Vučić, zbog informacije koje ima i koje je dijelom otkrio ''približio Dodiku''.
"Vjerujem da na odnos Vučića prema Dodiku i te kako utiče i činjenica da Vučić kao predsjednik Srbije ima pristup obavještajnim podacima i informacije o djelovanju, ali i o namjerama prema Srpskoj i prema narodu, svih politčkih aktera u Republici Srpskoj. Vjerujem da su ga upravo informacije te vrste najviše i približile Miloradu Dodiku. Meni je sasvim logično da Vučić kao predstavnik većinske volje naroda u Srbiji, prepoznaje i poštuje većinsku volju naroda u Srpskoj, a koja bez ikakve dileme ukazuje na to da je lider srpskog naroda s ove strane Drine Milorad Dodik", kaže Kovačeić.
Zašto Vučić ne voli prejakog Dodika
Politički analitičar iz Beograda Cvijetin Milivojević nije siguran da se Vučić približio Dodiku niti da će otvoreno podržati jednu opciju tokom izborne kampanje u Srpskoj, ali kaže da predsjednici Srpske i Srbije imaju bar jednu zajedničku osobinu: nemaju emocija u javnom političkom djelovanju.
"Vučić je 2014. godine, kao što znate, zdušno, što javno, što gerilsk,i zapravo pomagao koaliciju oko SDS-a. Takođe, Vučić ne voli prejakog Dodika. On Dodika poštuje do onog trenutka dok Dodik izigrava čovjeka koji je jako kooperativan. A Dodik se trudio u ovih nekoliko godina da bude kooperativan u odnosu sa Beogradom, a kad kažem Beograd mislim prije svega na Vučića", ocjenjuje Milvojević.
On navodi ključni primjer kada je, po njegovom mišljenju, Dodik izašao u susret Vučiću, a to je odustajanje od referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH.
"Jedino gdje se on drznuo da učini nešto van onoga što je Vučić zahtijevao, a to nije baš mnogo boljelo, jeste ona priča sa pretprošlom proslavom Dana Republike Srpske. U svim tim ozbiljnim temama, Dodik je bio kooperativan prema Vučićevim zahtjevima. Vučiću u ovom trenutku ne odgovara prejak Dodik, a pošto Dodik ne može ni da se kandiduje za predsjednika RS, mislim da nema razloga da Vučić radi kampanju protiv njega. Takođe nema razloga ni da radi kampanju protiv SDS-a jer faktički Vučiću odgovara odnos snaga u Srpskoj ovakav kakav je sada gdje imate koaliciju SZP u centralnim organima vlasti BiH i Dodika i njegovu koaliciju u RS. U tom stanju ni jedna ni druga opciju nisu previše jake", analizira Milivojević.
Govedarica kod Vučića: Zabrinutost i budućnost
Iz beogradske perspektive gostovanje predsjednika Republike Srpske u ''Ćirilici'' više je u službi kampanje za beogradske izbore nego što je emisija u kojoj je Vučić gostovao u službi neprestane kampnje u Srpskoj.
''Ne zaboravite da je Dodik izuzetno popularan u Srbiji. Takođe, odradio je nevjerovatnu stvar, koje su se gnušali građani Srbije koji imaju simpatije prema Republici Srpskoj, a to je da je on direktno učestvovao u noći pred izbornu tišinu upravo na toj Hepi televiziji gdje su bili gosti Vučić i njegovi roditelji i Dodik kao ''član familije''. To je brutalna zloupotreba osjećanja Srba sa obe strane Drine. Otkud nekome pravo da u ime Srba isporučuje takvu vrstu podrške za kandidata za predsjednika Srbije što je u tom trenutku bio Vučić? Ali ni Dodik nema suviše emocija u svom javnom političkom djelovanju. Ne zaboravite da se zaklinjao u prijateljstvo sa Borisom Tadićem'', zaključuje Milivojević.