• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo zašto su neki lijekovi jeftiniji u Srbiji

Autor mondo.ba

Agencija za lijekove i medicinska sredstva u BiH ostvarila je prošle godine rekordne prihode od 10,5 miliona KM, regulisala je veleprodajne cijene, što je dovelo do pojeftinjenja određenih medikamenata, tvrdi direktor Aleksandar Zolak.

Ističe da je to dovelo do ušteda na na godišnjem nivou za fondove zdravstva od oko 62 miliona ili oko 12 posto, dok građani mogu biti sigurni da je kvalitet lijekova koje koriste provjeren i u skladu s važećim evropskim standardima.

"Prava slika efekata Pravilnika o načinu kontrole i visine cijena lijekova, u smislu pojeftinjenja o kojima svi govore, iako je njegov primarni cilj regulacija cijena lijekova, bit će dostupna sredinom 2018. Cijene lijekova su osjetljiva tema i imali smo dosta nadmetanja s moćnom farmaceutskom industrijom kako bismo došli do željenog cilja", rekao je Zolak za Fenu.

Napominje da je nadležnost Agencije isključivo formiranje maksimalne veleprodajne cijene lijeka, a odabir veleprodajne cijene lijeka za tržište BiH na skali od nula do maksimalne je nadležnost nosioca dozvole, veleprometnika i entitetskih ministarstava nadležnih za poslove zdravlja, odnosno njihovih fondova zdravstvenih osiguranja. 

Agencija nema nadležnost ni po pitanju formiranje veleprodajne cijene za lijekove koji se izdaju bez ljekarskog recepta, a koji čine 15 posto BiH tržišta lijekova.

Razlog za, još uvijek veće cijene lijekova u BiH, u odnosu, primjera radi, na Srbiju je, kako je pojasnio, zbog visine maloprodajne marže i visoke stope PDV-a u BiH. 

"U situaciji da je veleprodajna cijena lijeka identična u BiH i u Srbiji, pacijent će taj lijek po nižoj cijeni dobiti u Srbiji, jer je maloprodajna marža koja se dodaje na veleprodajnu cijenu lijeka u BiH 20 posto u RS, i 25 posto u FBiH, dok je u Srbiji 12 posto. PDV u BiH je 17 posto, a u Srbiji 10 posto. Prostom računicom dolazimo do toga da će isti lijek u BiH biti uvijek 20 posto skuplji, sve dok se neki od tih faktora ne promijeni", kaže Zolak.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE