• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Veliki doprinos Banjaluke u antifašističkoj borbi

Autor SRNA

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović poručio je da je banjalučka regija u 20. vijeku pretrpjela velika stradanja, a da su Banjalučani dali veliki doprinos u borbi protiv fašizma.

 Veliki doprinos Banjaluke u antifašističkoj borbi Izvor: Siniša Stanić/MONDO
Izvor: Siniša Stanić/MONDO

Nakon polaganja vijenaca na Trgu palih boraca u Banjaluci povodom obilježavanja Dana Grada i 73 godine od oslobođenja Banjaluke od fašizma u Drugom svjetskom ratu, Savanović je rekao novinarima da je od velikog značaja da ljudi budu svjesni šta znače mir i sloboda na ovim prostorima, te da je rat zlo koje nikome ne treba poželjeti.

Savanović je podsjetio da je tokom Drugog svjetskog rata u Banjaluci poginulo 4.533 stanovnika, od kojih je najviše žrtava ustaškog terora.

On je naveo da su 14. aprila 1941. godine njemačke trupe ušle u Banjaluku, koja je tada bila pod okupacijom Nezavisne Države Hrvatske (NDH).

"Nažalost, to je bio najteži istorijski period grada Banjaluke i njenih stanovnikam, jer je u Banjaluku došao fašizam, koji je bio pojačan od NDH", rekao je Savanović.

On je podsjetio da su ustaški koljači NDH 7. februara 1942. godine u banjalučkim naseljima Drakulić, Šargovac i Motike samo u jednom danu ubili 2.370 stanovnika.

Savanović kaže da se svi sa ponosom trebaju sjećati 22. aprila 1945. kada su jedinice Narodnooslobodilačke vojske (NOV) Jugoslavije oslobodile Banjaluku.

Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić rekao je da je ovaj grad 1945. godine dočekao oslobođenje od fašizma i da se od tada do danas razvija.

Radojičić očekuje da će Banjaluka biti još bolji i razvijeniji grad i regionalni centar.

On je rekao da je Banjaluka ponosna na svoju antifašističku tradiciju, podsjetivši da je od ustaškog terora stradalo više od 4.500 ljudi, uglavnom civila - Srba, Jevreja, Roma.

Predsjednik SUBNOR-a Banjaluke Rade DŽajić rekao je da se veterani NOV Jugoslavije sa ponosom sjećaju dana oslobođenja Banjaluke 22. aprila 1945. godine, kada su četiri divizije jugoslovenske vojske sa svih strana napale neprijatelja i oslobodile Banjaluku.

Vijence na spomenik na Trgu palih boraca položili su generalni sekretar Službe predsjednika Republike Srpske Siniša Karan, delegacije Narodne skupštine Republike Srpske i Vlade Srpske, koju je predvodila potpredsjednik Srebrenka Golić.

U ime srpskog člana Predsjedništva BiH vijence je položio njegov izaslanik Zoran Đerić.

Vijence su položile i delegacija Grada Banjaluke koju je predvodio gradonačelnik Igor Radojičić, delegacije SUBNOR-a Grada Banjaluka i SUBNOR-a Republike Srpske, generalni konzul Srbije u Banjaluci Vladimir Nikolić, delegacije stranaka koje učestvuju u radu gradskog parlamenta - SNSD, DNS, SP, Ujedinjena Srpska, NDP, PDP, kao i delegacije Društva "Josip Broz Tito" i Saveza komunista BiH.

Povodom Dana grada, vijenci su danas položeni kod Spomen-kostrunice na Novom groblju, na spomenik palim Krajišnicima na Banj brdu, na spomenik palim borcima Vojske Republike Srpske i na spomenik žrtvama Veleizdajničkog procesa na groblju "Sveti Pantelija", kod spomenika Topola užasa na platou ispred Narodne skupštine i na spomenik "12 beba" u centru grada.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE