Anketni odbor NSRS sačinio je i danas usvojio izvještaj na 323 stranice u kojem je zaključeno da „postoji osnov sumnje da je David Dragičević (21) ubijen“.
Anketni odbor očekuje da se po tom pitanju što hitnije odredi Okružno javno tužilaštvo Banjaluka sa odgovarajućom tužilačkom odlukom.
Izvještaj je usvojen sa četiri glasa podrške i jednim suzdržanim, Drage Kalabića (SNSD).
Anketni odbor traži da nadležne institucije „zbog evidentnih učinjenih propusta, povreda procedura i pravila utvrde odgovornost ministra unutrašnjih poslova, direktora Policije RS, načelnika Uprave za organizovani i teški kriminal MUP-a RS i direktora Zavoda za sudsku medicinu RS, te donesu odluke o njihovom razrješenju“.
Takođe, smatraju da su građani sa pravom uznemireni „paušalnim, neutemeljenim i površnim tvrdnjama“ iznesenim na konferenciji za novinare održanoj 26. marta, a koji su izazvali negodovanje građana i porast nepovjerenje u institucije.
"Anketni odbor u izvještaju smatra da su tužioci učinili brojne propuste u istrazi na ovom predmetu i zahtijevamo od NSRS da uputi incijativu prema Visokom sudskom i tužilačkom savjetu (VSTS) radi pokretanja disciplinskih postupaka i utvrđivanja odgovornosti postupajućih tužilaca", kazao je danas predsjednik Anketnog odbora Branislav Borenović.
Takođe, predloženo je da se po hitnoj proceduri donesu izmjene Zakona o krivičnom postupku, te Zakona o javnim tužilaštvima, kojima bi se omogućilo da oštećena strana može nastaviti krivično gonjenje, da se utvrde mogućnosti utvrđivanja tužilačke odgovornosti, te da se u slučaju nestanka lica odmah preduzimaju adekvatne istražne radnje.
Borenović je govorio i o „neprimjerenom i tendecioznom izvještavanju o slučaju od strane RTRS-a i agencije SRNA“, a o kojima je takođe bilo riječi u navedenom izvještaju.
"Pozivamo institucije da djelovanje vrate u zakonom i Ustavom definisane nadležnosti", rekao je Borenović i naveo da Anketni odbor poziva da se u ovom slučaju mogu koristiti samo nalazi relevantnih forenzičkih instituta i ustanova.
Kalabić je danas naglasio da je ovo presedan i da nije dobro da NSRS preduzima istražne radnje.
"Mi nismo imali problema oko suštine, da se istina mora utvrditi. Imali smo problem oko forme i oko toga se nismo dogovorili", istakao je Kalabić.
Član odbora Goran Đorđić je podvukao da su kroz izjave svih nadležnih, a koje su uzete na prethodim sjednicama, utvrđeni osnovi sumnje da se u „slučaju David ne radi ni o nečemu drugom, te da je u pitanju ubistvo“.
Naglasio je da se mora prestati sa usmenom komunikacijom.
"Nazvao predsjednik ministra, a ministar direktora i sve bez ikakvog pisanog traga ili jasnog naređenja. Tražićemo izmjenu raznih pravilnika u institucijama RS", kazao je Đorđić.
Rekao je i da se na ovom slučaju pokazalo da institucije RS nisu dovoljno opremljene, te da nemaju na primjer „aparaturu za toksikološku analizu“.
"Postavlja se pitanje kako su ranije donošene presude, ako nemamo tačnu i preciznu opremu. Takođe, nemamo stručnu osobu za prepoznavanje lica, a imamo u Banjoj Luci stotine nadzornih kamera", kazao je Đorđić.
On je istakao da će izvještaj sa zaključcima sada biti predat predsjedniku NSRS.