Mediji u Srpskoj drugi plan stavili su razgovore koje predstavnici Venecijanske komisije vode sa šefovima federalnih partija u vezi sa promjenama Izbornog zakona BiH.
U drugom su planu iz najmanje dva razloga. Prvi jer je riječ o promjenama koje se, naizgled, tiču samo Federacije, a drugi, da nikakvog dogovora nema, niti postoje nagovještaji da će biti postignut. Poslije svakog sastanka novinari zabilježe šture i uopštene izjave, pa tako sve do sljedećeg sastanka. A suština je u tome da se federalci ne mogu dogovoriti o načinu izbora delegata u federalni Dom naroda nakon izbora. Tek u drugom planu je izbor članova Predsjedništva BiH sa teritorije tog entiteta. To pitanje više dođe kao neka daleka želja Dragana Čovića, nego što se o njemu uopšte ozbiljno raspravlja.
“Danas nije ništa konkretno zaključeno, a stavovi stranaka su takvi da će se potruditi da rješenja budu u skladu sa ustavom, evropskim konvencijama i odlukom Ustavnog suda BiH o legitimnom predstavljanju konstitutivnih naroda”, rekla je danas uopšteno Borjana Krišto iz HDZ-a.
I to tako traje sedmicama.
Stvari su, međutim, izuzetno komplikovane. Prema saznanjima Monda, jedno od mogućih rješenja za izbor delegate u Dom naroda FBiH jeste donošenje federalnog izbornog zakona u kojem bi to pitanje do detalja bilo definisano. Međutim, protiv ovog rješenja su, što sluti na paradoks, i Bošnjaci i Hrvati.
“Bošnjacima ne odgovara da izborna problematika prelazi na entitetski nivo i to je njihova poznata politika, ali je ovdje čudno ponašanje HDZ-a kojem očigledno odgovara status kvo, odnosno sadašnji način izbora gdje oni mogu da imaju kontrolu u Klubu Hrvata, a samim time i kontrolu izbora federalnih organa izvršne vlasti, te Doma naroda u Parlamentarnoj skupštini BiH”, tvrde naši izvori.
Ipak, ne smije se isključiti mogućnost drugačijeg razvoja situacije što je nedavno nagovijestio Šefik Džaferović iz SDA.
“Što se tiče Doma naroda FBiH smatram da na principima poštivanja Ustava FBiH i odluka Ustavnog suda BiH, trebamo pokušati naći rješenje i to sve političke stranke u BiH. Ukoliko to ne bude bilo moguće u naredna dva mjeseca, jer tada izborni proces počinje, onda mislim da OHR treba nametnuti rješenja”, rekao je Džaferović.
To se, prema saznanjima našeg portala, neće dogoditi do izbora, ali naši izvori ne isključuju mogućnost da to ne bude učinjeno nakon izbora.
“Bićemo u problemu kada dođe na red formiranje Doma naroda FBiH. Ponovo će se dogoditi kriza i doći ćemo u situaciju da OHR nameće neke stvari. A onda može da se dogodi svašta, pa čak i da ponovo gledamo tragikomične situacije prilikom izbora izvršnih organa federalne vlasti koje su se dešavale 2011. godine kada je trećina od 17 u hrvatskom klubu iznosila pet što nema nikakve veze ni sa matematikom, ni sa logikom”, kaže naš sagovornik.