Vlada FBiH je, na današnjoj sjednici, prihvatila zahtjev za legalizaciju istopolnih brakova.
"Tačka je bila danas na dnevnom redu i usvojena je u formi u kojoj je predložena", potvrdio je premijer Federacije BiH Fadil Novalić, javlja N1.
Kako je kazao, slijede put Evropske unije.
"Na putu smo EU. Sve što na tom putu susretnemo mi akceptiramo kao potrebu", kazao je Novalić.
Sarajevski otvoreni centar (SOC) pozdravlja nastojanja Vlade Federacije BiH, a posebno Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova, da pravno zaštite i prepoznaju istospolne parove i nihove porodice u FBiH.
"Današnji zaključak Vlade FBiH da se formira radna grupa koja će raditi na izradi zakona kojim bi ove zajednice bile prepoznate i zaštićene, smatramo uspjehom našeg zagovaranja i ukazivanja na realnost postojanja istospolnih parova i njihovih porodica u BiH", kažu u SOC.
Sarajevski otvoreni centar ponudio je ekspertsku podršku Vladi FBiH u nastojanju da zaštite istospolne parove u BiH i njihove porodice, te da postupe prema preporukama Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH, Vijeća Europe i presudama Europskog suda za ljudska prava.
"Nakon današnje sjednice Vlade FBiH na kojoj je usvojen ovaj zaključak obratili smo se Ministarstvu pravde FBiH sa zahtjevom da budemo uključeni u radnu grupu, te poslali prethodno izrađene dokumente koji mogu koristiti njenom radu. Podjećamo da je SOC 2016. godine izradio modele zakona o životnim zajednicama parova istog spola za oba entiteta BiH i zagovarao prema Vladi FBiH za neophodnost usvajanje ovakve regulacije, što je konačno prepoznato na današnjoj sjednici", stoji u saopštenju.
Zahtjeve za upis u matične knjige u FBiH uputili državljani BiH koji su istopolnu zajednicu sklopili u inostranstvu.
Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova u posljednje je vrijeme primilo žalbe istopolnih parova jer se ne udovoljava njihovim zahtjevima da se u matične knjige u FBiH upišu njihove životne zajednice, kao i djeca.
Ove zahtjeve uputile su osobe koje su državljani BiH i FBiH, a istopolne životne zajednice sklopili su u inostranstvu, piše Dnevni Avaz.
Dio je to informacije Federalnog MUP-a koja se danas našla na sjednici Vlade FBiH, a u kojoj se inicira donošenje zakona o životnim zajednicama istopolnih parova, što je nadležnost Ministarstva pravde FBiH.
Zbog nepostojanja zakonskih propisa u toj oblasti, organi uprave nadležni za matične knjige nisu u mogućnosti da pozitivno odlučuju po tim zahtjevima. Podnosioci zahtjeva ističu da su im time povrijeđena prava na poštovanje privatnog i porodičnog života i pravo na nediskriminaciju, zagarantovana Ustavom BiH i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda – naglašeno je u informaciji.
Ističe se da bi se donošenjem zakona izbjegla i odgovornost BiH, imajući u vidu da je naša zemlja obavezna usvojiti i u svojim zakonima primjenjivati načela koja je utvrdio Evropski sud za ljudska prava.
Ovaj sud je 2015. godine donio presudu kojom je prvi put od jedne članice Savjeta Evrope, Italije, zatražio pravno uređenje zajednice osoba istog pola.
I Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH prije dvije godine je dala preporuku vlastima u BiH da zakonski urede pitanje životne zajednice istopolnih partnera.
Emina Bošnjak, izvršna direktorica Sarajevskog otvorenog centra, kaže da su zahtjevi istopolnih parova za upis u matične evidencije proizvod činjenice da čak 80 posto njih želi da zaključi životno partnerstvo i traži to od države.
"Sarajevski otvoreni centar još prije dvije godine izradio je model posebnog zakona o istopolnim zajednicama života i odavno je spreman na saradnju s entitetskim vlastima na usvajanju takvog zakona", istakla je Bošnjak.