Transparency International u BiH (TI BiH) podnio je danas Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci krivičnu prijavu protiv više policijskih službenika zbog, kako su saopštili, prekomjerne upotrebe sile.
U TI BiH smatraju da postoji osnova sumnje da su pri tome policajci izvršili više krivičnih djela.
"Na snimku koje TI BiH dostavlja uz krivičnu prijavu vidi se da su policijski službenici 25. decembra 2018. primijenili fizičku silu, između ostalog, i prema građaninu koji je oboren na betonsku podlogu, te da mu u tom trenutku prilazi drugi policijski službenik u redovnoj uniformi i nastavlja ga udarati. Istovremeno, uz krivičnu prijavu su priloženi i drugi uznemirujući snimci koji dokumentuju policijsku brutalnost prema građanima koji su se okupili na trgu u znak podrške porodici Dragičević", navodi se u saopšenju TI BiH.
U ovoj organizaciji dodaju da su "privedeni aktivisti, novinari i opozicioni političari javno objavili da su bili maltretirani i ponižavani u prostorijama Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, što je takođe istaknuto u prijavi".
Šest organizacija civilnog društva iz Banjaluke uputilo je nekoliko dopisa Instituciji ombudsmana za ljudska prava BiH u kojima traže da službenici ove institucije posjete sva lica koja je MUP RS priveo ili pritvorio u vezi sa okupljanjima od 25. decembra 2018. a danas su Ombudsmanu uručili ove zahtjeve.
Istovremeno, Helsinški parlament građana je danas Odboru za bezbjednost Narodne skupštine RS uputio zahtjev za ispitivanjem djelovanja policije RS, kako se navodi, u kontekstu kršenja ljudskih prava tražeći da članovi Odbora iskoriste svoja poslovnička ovlaštenja i nadležnosti i da istraže navode koji su se pojavili u medijima prema kojima je, prilikom provođenja i hapšenja pojedinih građana i građanki, došlo do upotrebe prekomjerne i nedozvoljene sile policijskih službenika, ali i torture i ponižavajućeg tretmana u službenim prostorijama policije.