• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Haftarova ofanziva: Krv ponovo teče Libijom (VIDEO)

Autor mondo.rs

Najmanje 32 ljudi je poginulo a 50 ranjeno od početka ofanzive libijskog komandanta Kalife Haftara na glavni grad Libije, prema novom bilansu koji je sinoć objavilo ministarstvo zdravlja međunarodno priznate vlade sa sedištem u Tripoliju



U izjavi za televiziju Libija al Ahrar ministar zdravlja Ahmid Omar rekao je da među nastradalima ima i nekoliko civila ali nije precizirao broj.

Sa druge strane, Libijska nacionalna vojska komandanta Haftara u subotu je javila da oni imaju 14 mrtvih.

Pobunjeničke snage na čelu s komandantom Kalifom Haftarom, koje kontrolišu istočni deo Libije, pokrenule su u četvrtak ofanzivu u nameri da osvoje Tripoli. Predsednik međunarodno priznate vlade sa sedištem u Tripoliju Fajez Al-Saradž optužio je Haftara za pokušaj državnog udara i upozorio da će pobunjenicima biti pružen snažan otpor.

libija
Izvor: Youtube/DM



Žestoke borbe vodile su se juče blizu Tripolija između Haftarovih paravojnih snaga koje žele da zauzmu glavni grad Libije i snaga Saradžove Vlade nacionalnog jedinstva, uprkos međunarodnim pozivima za prekid neprijateljstava.

Borbe su se vodile juče južno od Tripolija posebno u Vadi Rabiju, oko međunarodnog aerodroma, objekta koji se ne koristi od kada je uništen u borbama 2014. godine.

Haftarove snage juče su objavile da su sprovele svoj prvi vazdušn napad na južno predgrađe Tripolija dok su snage verne vladi u Tripoliju izvršile svoj prvi vazdušni udar prethodnog dana.

Vašington je pozvao da se odmah prekine Haftarova ofanziva.

Međutim velike sile nisu uspele da se slože u UN oko zajedničkog stava u odnosu na libijsku krizu.

Ofanziva u koju su krenule Haftarove snage koje drže istok zemlje obeležava vidno pogoršanje odnosa između dve strane koje se bore za vlast u zemlji.

Misija UN u Libiji izdala je hitan apel za dvosatno primirje u nedelju u predgrađu Tripolija da bi se omogućila evakuacija ranjenih i civila zbog vojne eskalacije, međutim, primirja nije bilo.

Libija je pogođena nasiljem i političkom nestabilnošću od 2011. godine kada je svrgnut i ubijen Muamar Gadafi. U zemlji vladaju dve vlade, jedna je međunarodno priznata, ona je u Tripoliju, a drugu, u Bengaziju, predvodi komandant samoproglašene libijske nacionalne vojske general Kalifa Haftar.

"Vulkan gneva" protiv "novog Gadafija

U Libiji su od prošle sedmice obnovljeni sukobi kada je Libijska nacionalna armija (LNA) predvođena Kalifom Haftarom sa istoka krenula u osvajanje zapada zemlje i centra Tripolija, gde kontrolu ima međunarodno priznata vlada, predvođena Fajezom Sarajem.

Saraj je uzvratio "novom Gadafiju", kako Haftara nazivaju njegovi protivnici, operacijom "vulkan gneva", radi odbrane prestonicu Libije.

Od pada Muamera Gadafija, Libija je ušla u nestabilnosti sa dve suprostavljene administracije i nizom naoružanih grupa koje se bore za vlast i kontrolu nad naftnim poljima.

Od leta 2014. godine politički je podeljena na dve vlade - samoproglašenu na istoku zemlje, pod kontrolom Kalife Haftara (75), i međunarodno priznatu vladu, sa sedištem u Tripoliju, sa premijerom Fajezom Sarajem.

Haftar sebe predstavlja kao neprijatelja islamističkog ekstremizma, ali protivnici u njemu vide novog diktatora po modelu Muamera el Gadafija, čija je četiri decenije duga vladavina bila obeležena torturama, nestancima i ubistvima, navela je agencija Rojters, koja dodaje da Haftara podržavaju Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE).

Moskva je saopštila da ne podržava Haftara i njegove snage, dok je Vašington zatražio momentalan prekid oružanih dejstava u Libiji, uz poziv na dijalog radi okončanja sukoba.

Feldmaršal Haftar - učestvovao je u vojnom udaru kada je Gadafi, 1969. godine došao na vlast.
Međutim, kasnije tokom rata protiv Čada postaje zatvorenik rata i tu kuje zaveru protiv Gadafija.

Početkom 1990-tih otišao je da živi skoro dve decenije u SAD, a 1993. godine osuđen je u odsustvu na smrtnu kaznu za zločina protiv džamahirije.

Kao visoki oficir vojske učestvovao je u svrgavanju Gadafijevog režima, 2011. godine.

Haftar je opisan kao "najmoćniji libijski vojskovođa", koji se borio "sa i protiv gotovo svake značajne frakcije" u libijskim sukobima, i, prema podacima sa interneta, ima "reputaciju čoveka vojnog iskustva bez premca".

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE