• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Niče istraživačko-ekološki centar na Tjentištu

Autori mondo.ba Autori SRNA

Istraživačko-ekološki centar, koji će na Tjentištu u narednih pola godine biti izgrađen u okviru projekta prekogranične saradnje Srbije i BiH, doprinijeće podizanju svijesti o značaju očuvanja prirode.

 Niče istraživačko-ekološki centar na Tjentištu Izvor: Vedran Ševčuk/MONDO
Izvor: Vedran Ševčuk/MONDO

Planirano je da Istraživačko-ekološki centar zajedno formiraju Nacionalni park "Sutjeska", Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu i Javno preduzeće "Srbijašume", a ovih dana počeće građevinski radovi, tačnije adaptacija i pretvaranje jednog od postojećih ruiniranih objekata u blizini hotela "Mladost" u budući centar za mlade naučnike.

Projekat "Prekogranična mreža prirodnog nasljeđa" vrijedan je 506.000 evra, a finansira ga EU uz učešće Nacionalnog parka "Sutjeska" od 15 odsto, poručeno je sa prve projektne konferencije koja je održana danas u Muzeju “Bitka na Sutjesci”.

Uz Nacionalni park "Sutjeska", projektom su obuhvaćena i zaštićena područja u Srbiji - Park prirode "Zlatibor", Prirodni rezervat Mileševska rijeka, te pejzaži izvanrednih karakteristika "Kamena gora" i "Ozren Jadovnik".

Direktor Nacionalnog parka "Sutjeska" Dejan Pavlović ističe da je ovo još jedna značajna međunarodna investicija, te da će Istraživačko-ekološki centar biti poseban sektor u okviru ove javne ustanove.

"Na prvom spratu će se nalaziti laboratorije, info-centar i turistički dio, a na drugom spratu biće 31 krevet za studente, profesore i druge korisnike centra", rekao je Pavlović.

Izvor: Siniša Stanić/MONDO

Luka Lavadinović, profesor Šumarskog fakulteta iz Beograda, kaže da će Istraživački centar služiti ne samo stručnjacima iz šumarske struke, već i široj populaciji.

"Nadamo se da će ovaj centar promovisati ovaj kraj i privući ljude da ovdje dođu i uživaju u neverovatnim lepotama Nacionalnog parka `Sutjeska` i da se upoznaju bliže sa time čime se mi bavimo", rekao je Lavadinović.

Današnjoj konferenciji prisustvovali su i profesori šumarskih fakulteta iz Banjaluke i Sarajeva, koji će biti partneri ovog centra i čiji profesori i studenti učestvovati u njegovom radu.

Profesor Šumarskog fakulteta iz Banjaluke Zoran Govedar napomenuo je da će se u budućem centru na Tjentištu naukom i istraživanjem prirode baviti studenti, profesori, ali i učenici srednjih i osnovnih škola.

Prodekan Šumarskog fakulteta iz Sarajeva Sead Vojniković kaže da je ovaj projekat esencijalno važan za očuvanje prirode i za šumarsku struku.

"Ovakvi koncepti vode približavanju društva jednoj struci koja je dosta nepoznata", naveo je Vojniković.

Neobičan karavan “napunio baterije” na Tjentištu

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE