Švedska već neko vrijeme bilježi neslavne brojke, a njena Agencija za javno zdravlje sada predviđa da će vrhunac u drugom talasu tek biti dostignut sredinom decembra.
Švedska će od sljedećeg ponedjeljka zatvoriti srednje škole na mjesec dana, a učenici će pohađati onlajn nastavu nakon što je u posljednja dva dana u zemlji registrovano čak 209 smrtnih slučajeva.
Skandinavska država, koja se i dalje opire strogim mjerama za suzbijanje korona virusa, primjećuje porast stope zaraze i smrtnosti i premašuje prognoze zvaničnika koji su proljetos tvrdili da će drugi talas u zemlji biti "blag" jer će Šveđani izbjegavanjem karantina izgraditi kolektivni imunitet.
Švedska već neko vrijeme bilježi neslavne brojke, a njena Agencija za javno zdravlje sada predviđa da će vrhunac u drugom talasu tek biti dostignut sredinom decembra.
Premijer Stefan Lovfen rekao je u četvrtak na konferenciji za novinare da će zatvaranje srednjih škola pomoći u usporavanju širenja virusa.
"Moraćete da promijenite način na koji se obrazujete. Potpuno razumijem da to nije lako, ali u trenutnoj situaciji je to neophodno ", rekao je.
Lovfen je takođe obeshrabrio učenike da se socijalizuju sa onima izvan njihovih domaćinstava, dodajući da vjeruje da su "mudri i da razumiju da ovo nije produženi raspust".
Poslije zatišja tokom ljeta, Švedska je počela da bilježi veliku stopu smrtnosti, sa oko 60 smrtnih slučajeva dnevno ove nedjelje. Međutim, to je i dalje ispod rekordnih nivoa zabilježenih sredinom aprila, kada je u prosjeku dnevno bilo registrovano oko 100 smrtnih slučajeva.
Švedski ležeran pristup zdravstvenoj krizi poštedio je ekonomiju od propasti, ali kritičari optužuju epidemiologa Andersa Tegnela, arhitektu liberalnog pristupa zemlje, da nije uspio da zaštiti najstarije i najranjivije stanovništvo.
Oni takođe tvrde da je Švedska, koja je do sada prijavila više od 7.000 smrtnih slučajeva, pogođena mnogo više od svojih nordijskih susjeda.
Međutim, zemlja je u posljednje vrijeme pooštrila ograničenja, zabranivši prodaju alkohola poslije 22 časa i javna okupljanja više od osam ljudi.
Švedska borba protiv korone izazvala je i velike podjele u vladi, čiji je opozicioni dio počeo da kritikuje rad Agencije za javno zdravlje.
Agencija je rekla da je trenutni tempo širenja virusa niži od onog predviđenog njenim modelom, ali bi to moglo da se objasni i problemima sa testiranjem koje se javilo u mnogim regionima u kojima je sistem bio preopterećen.
Vlada je Agenciji dala zadatak da ponovo modelira kako će se pandemija razvijati kako bi pomogla vlastima i zdravstvenim službama u njihovom planiranju sljedećih koraka, uprkos kritikama da su se njeni prethodni modeli pokazali kao netačni.
Tegnel je nedavno bio primoran da prizna da nije primjećeno da "koolektivni imunitet" usporava širenje virusa u drugom talasu.
"Maske? Ne još..."
Nema još potrebe za nošenjem maski u Švedskoj, rekao je u četvrtak Tegnel, dan nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) objavila preporuke o široj upotrebi maski.
SZO je u srijedu objavio da ljudi, uključujući i djecu stariju od 12 godina, tamo gdje se epidemija širi uvijek treba da nose maske u prodavnicama, na radnim mjestima i u školama u kojima nije moguće odgovarajuće provjetravati prostorije, kao i pri dolasku gostiju u dom.
Švedska zdravstvena agencija, koja stoji iza švedske strategije protiv zatvaranja, odbacila je preporuke nošenja maski, navodeći kao razlog slabe dokaze o njihovoj djelotvornosti i strah da bi maske mogle da se koriste kao izgovor protiv izolacije pri pojavi simptoma.
"Maske za lice mogle bi da budu potrebne u nekim situacijama. Te situacije nisu se još pojavile u Švedskoj. Sve dosadašnje studije sugerišu da je mnogo važnije održavati rastojanje nego nositi masku", rekao je Tegnel.
(MONDO/Blic)