Šef sicilijanske mafije Đovani Bruska, čiji teški zločini uključuju i rastvaranje tijela djeteta u kiselini, pušten je iz zatvora.
Nazvan "krvnikom ljudi", Bruska je priznao svoj udio u preko 100 ubistava, uključujući atentat na najvišeg antimafijaškog tužioca u Italiji, Đovanija Falkonea.
Ali Bruska je postao doušnik, pomažući tužiocima u lovu na "kolege" mafijaše.
Njegovo oslobođenje nakon 25 godina zatvora ogorčilo je rodbinu njegovih žrtava.
Sada će biti na uslovnom otpustu četiri godine.
Ko je Đovani Bruska?
Bruska, koji sada ima 64 godine, bio je ključna figura u grupi Koza Nostra, najpoznatijoj sicilijanskoj mafijaškoj grupi.
1992. godine aktivirao je bombu koja je ubila vodećeg italijanskog istražitelja, sudiju Đovanija Falkonea, u jednom od najzloglasnijih slučajeva ubistava u zemlji.
Supruga Falkonea i tri tjelohranitelja takođe su poginuli u napadu, kada je Bruska detonirao pola tone eksploziva postavljenih ispod puta u blizini Palerma kojim su se vozili.
Napad, koji je uslijedio dva mjeseca kasnije ubistvom kolege Falkonea, Paola Borselina, potresao je Italiju i rezultirao oštrim novim antimafijaškim zakonima.
Jedno od najstrašnijih bilo je ubistvo Đuzepea Di Matea, jedanaestogodišnjeg sina drugog mafijaša koji ga je izdao. Bruska je dječaka kidnapovao i mučio prije nego što je zadavljen i tijelo rastvoreno u kiselini - kao rezultat toga, djetetova porodica nije mogla da ga sahrani.
Nakon hapšenja 1996. godine, postao je državni svjedok kako bi smanjio kaznu. Pomogao je istražiteljima da pronađu kriminalce odgovorne za nekoliko napada mafije 1980-ih i 1990-ih.
Kakva je bila reakcija?
Oslobađanje Bruske izazvalo je tugu i bijes kod rođaka nekih njegovih žrtava.
Supruga jednog od ubijenih tjelohranitelja, Tina Montinaro, rekla je za novine "Republica" da je ogorčena.
„Država je protiv nas - poslije 29 godina još uvijek ne znamo istinu o masakru i Đovani Bruska, čovjek koji je uništio moju porodicu, je slobodan“, rekla je gospođa Montinaro.
Maria Falkone, sestra sudije, rekla je da ju je "rastužila" vijest, ali da je zakon Bruski dao pravo da napusti zatvor.
Nekoliko italijanskih političara osudilo je oslobađanje Bruske.
"Poslije 25 godina zatvora, mafijaški šef Đovani Bruska slobodan je čovjek. To nije 'pravda' koju Italijani zaslužuju", rekao je Mateo Salvini, lider desničarske stranke Liga.
"To je udarac u stomak koji ostavlja bez daha", rekao je u utorak Enriko Leta, lider Demokratske stranke lijevog centra, za radio stanicu RTL.
(MONDO/BBC.com)