Švajcarski građani danas na referendumu odlučuju o zabrani sintetičkih pesticida, javlja BBC.
Jedna inicijativa je da se ukinu subvencije farmerima koji koriste pesticide, a druga je da se pesticidi potpuno zabrane u narednih 10 godina.
Švajcarska važi za zemlju netaknute prirode, ali ekolozi kažu da je ta slika lažna.
Pristalice zabrane tvrde da su u vodi registrovani zabrinjavajući nivoi pesticida, a primjetne su i štetne posljedice na biljkama, životinjama i insektima.
Međutim, švajcarski farmeri upozoravaju da će ovi prijedlozi mnoge izbaciti iz biznisa.
Pesticidi su hemijski ili biološki agensi koji se koriste za kontrolu štetočina.
Građani danas odlučuju i o drugim inicijativama - zakonima protiv terorizma, novom porezu na fosilna goriva i hitnom finansiranju u vezi sa kovidom 19.
Švajcarski sistem direktne demokratije znači da se sve glavne odluke u ovoj alpskoj državi donose putem glasanja.
Aktivisti treba da prikupe 100.000 potpisa da osiguraju referendum.
Ako prođe na referendumu, inicijativa o pesticidima značiće mnogo više i odnosiće na mnogo šire područje od same Švajcarske jer se u ovoj zemlji nalazi najveći svjetski proizvođač pesticida "Singenta".
Mladi urbani glasači podržavaju oba prijedloga.
Farmeri se žale da se ioanko suočavaju sa najstrožim propisima u Evropi. Posao i prihodi farmera opali su značajno posljednjih 20 godina.
"Mnogo ljudi, većinom u gradovima, nema pojma šta je poljoprivreda. Tako, ako imaju dva paradajza na svojoj terasi ili prozoru oni misle da znaju šta je poljoprivreda i posebno znaju šta je organska proizvodnja", rekao je Martin Hab, predsjednik Udruženja farmera Ciriha.
Švajcarski poljoprivredni lobi je veoma jak, međutim čak i ako glasači odbace zabranu, ta debata je toliko snažna da neće samo nestati.
Svi su saglasni da se mora očuvati netaknuta priroda Švajcarske, ali još nisu odlučili na koji način.
(Srna)