Poslanici Rusije i Ukrajine žestoko su se obračunali na samitu u Ankari.
Članovi parlamentarnih delegacija Rusije i Ukrajine žestoko su se obračunali na samitu u Ankari. Poslanici Vrhovne rade (ukrajinskog parlamenta) na samitu Parlamentarne skupštine Crnomorske ekonomske saradnje (PABSEC) u Ankari pokušali su da poremete govor ruske delegacije, tačnije poslanice Dume iz stranke Jedinstvena Rusija Ole Timofejeve.
Konkretno, to se dogodilo tokom njenog govora, jer je na svoju jaknu zakačila georgijevsku traku, simbol ruske agresije. Na snimku se vidi da su ukrajinski poslanici pokušali da razviju zastave iza njenih leđa, ali su članovi ruske delegacije momentalno ustali kako bi ih spriječili u namjerama. Umešao se predsednik turskog parlamenta Mustafa Sentop koji je proglasio pauzu i zatražio da se ukrajinska delegacija, koja je prekršila pravila, izvede iz dvorane.
"Može da govori onaj ko je dobio riječ. Neću dopustiti da bilo ko narušava mir i red. Ako neko ima takve namjere neka napusti salu", rekao je Sentop i naglasio da neće dozvoliti da se parlamentarni događaj pretvori u uličnu tuču.
Українська делегація влаштувала протест на сесії ПАЧЕС в Анкарі
— Ukrinform (@UKRINFORM)May 4, 2023
Після того, як українська делегація розгорнула прапори за спиною у представників рф, сталася перепалка. Як зазначає видання, засідання було перерване, протестувальників попросили вийти.pic.twitter.com/rk8kjrrVHm
Sukob je međutim nastavljen van sale. Na drugom snimku se vidi ukrajinski poslanik Oleksandr Marikovski koji je raširio zastavu svoje zemlje iza Timofejeve dok je davala izjavu za medije. Odmah je prišao jedan stariji ruski poslanik koji mu je oteo zastavu iz ruke što je bio okidač za novi sukob Rusa i Ukrajinaca.
61. Generalna skupština PABSEC-a održava se u Ankari od 4. do 5. maja. Na dnevnom redu je pitanje potvrđivanja mandata članova nacionalnog izaslanstva Ruske Federacije formiranog nakon parlamentarnih izbora u toj državi. Parlamentarna skupština Organizacije za crnomorsku ekonomsku saradnju (PABSEC) osnovana je 26. februara 1993. godine. Nakon isključenja Rusije, uključuje 12 zemalja: Albaniju, Azerbejdžan, Bugarsku, Jermeniju, Grčku, Gruziju, Severnu Makedoniju, Moldaviju, Rumuniju, Srbiju, Turske i Ukrajine.
(MONDO)