• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I Indija krenula u svemir: Pratite uživo slijetanje na južni pol Mjeseca

Autor Ilija Baošić

Ne propustite da uživo pratite prenos pokušaja Indije da postane prva zemlja koja će sletjeti na južni pol Mjeseca.

 Indija slijetanje na Mjesec uživo Izvor: ISRO

Indija, najmnogoljudnija zemlja na svijetu, pokušaće danas da ispiše istoriju i postane prva država koja je sletjela na južni pol Mjeseca. Chandarayaan-3 letjelica se nalazi u Mjesečevoj orbiti i u posljednjim je fazama pred spuštanje na lunarnu površinu.

Ova azijska država je neočekivano dobila šansu da zlatnim slovima ispiše istoriju istraživanja svemira nakon što je Rusija u sličnom pokušaju u subotu izgubila kontakt sa letelicom Luna 25, a u nedjelju, 20. avgusta, saopštila da se srušila na Mjesec.

Ukoliko sve protekne po planu, indijska letjelica bi danas, 23. avgusta, trebalo da dotakne površinu Meseca u 14.34 časova po našem vremenu, što bi ovu zemlju učinilo tek četvrtom, nakon Sovjetskog Saveza, SAD i Kine, koja je uspješno sletjela na Zemljin prirodni satelit.

Ovo nije prvi pokušaj Indije da sleti na Mjesec. Najmnogoljudnija zemlja na svijetu je 2019. godine doživjela neuspjeh kada je Chadrayaan-2 letelica doživjela probleme tokom spuštanja, nakon čega se "zabila" u tlo.

Izvor: ISRO

Do sada, Chandrayaan-3 misija je protekla izuzetno glatko. Letjelica je lansirana 14. jula, a uspješno je ušla u lunarnu orbitu 5. avgusta. Vikram lender se 17. avgusta odvojio od pogonskog modula, čime su započete posljednje pripreme pred slijetanje u blizini južnog pola Mjeseca, za koji se smatra da je bogat vodenim ledom.

Plan je da Vikram po sletanju otpusti mali rover nazvan Pragyan, nakon čega će ova dva robota proučavati svoju okolinu koristeći različite naučne instrumente u periodu od 2 nedjelje.

Pratite slijetanje uživo

Ukoliko želite da uživo pratite Chandrayaan-3 misiju i pokušaj Indije da ispiše istoriju, to možete učiniti preko zvaničnog strima ISRO agencije:

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE