Rastu tenzije između dvije zemlje u Južnoj Americi.
Ministarstvo odbrane Brazila pomno nadgleda situaciju i pojačava odbambene akcije duž sjeverne granice usljed teritorijalnog spora dva svoja susjeda - Gvajane i Venecuele. "Ministarstvo odbrane nadzire situaciju. Odbrambene akcije su pojačane u sjevernom graničnom regionu zemlje čime se promoviše veće vojno prisustvo", navodi se u saopštenju Ministarstva.
Odluka Brazila da prebaci više vojnih snaga na sjever stigla je u trenutku porasta napetosti između Venecuele, inače zemlje najbogatije naftom, i Gvajane oko naftom bogatog regiona poznatog kao Esekiba ili Esekibo.
Taj region pokriva više od dvije trećine ukupne teritorije Gvajane, piše Rojters. Venecuela tvrdi da njoj pripada ovaj region, a varnice ovog teritorijalnog spora ponovo su se rasplamsale posljednjih godina, nakon što je Gvajana otkrila nalazišta nafte i prirodnog gasa u blizini pomorske granice. Venecuelanci će u nedjelju 3. decembra glasati na referendumu o "pravima" te zemlje na Esekibu.
Izvor: Profimedia/Juan Carlos Hernandez / Zuma PreNavodi se da bi Međunarodni sud pravde u Hagu sutra trebalo da donese odluku o zahtjevu Gvajane da se referendum u Venecueli otkaže. Venecuelanska vlada je već saopštila da će referendum biti održan kakva god da bude odluka tog suda. Navodi se da je Venecuela u septembru uložila protest zbog tendera za eksploataciju nafte koji je Gvajana objavila u septembru, pošto vlasti u Karakasu tvrde da su ta priobalna područja predmet spora i kompanije koje dobiju dozvolu da izvlače naftu iz tih nalazišta neće moći da ih eksploatišu.
AP navodi da je Venecuela oduvijek smatrala Esekibo svojom teritorijom pošto je taj region bio u njenom sastavu za vrijeme španske kolonijalne vlasti. Karakas je odavno osporavao granicu koju su 1899. iscrtali međunarodni arbitri, u vrijeme dok je Gvajana još bila britanska kolonija. Interesovanje Venecuele za Esekibo se značajno povećalo 2015. kada je američka kompanija "EksonMobil" objavila da je pronašla komercijalno isplative količine nafte u nalazištu kod obale spornog regiona.
(Kurir/MONDO/N.D.)