Ron Po, potencijalni republikanski kandidat na američkim predsjedničkim izborima 2012, pokazao se kao prilično okrutan u debati.
Naime on je rekao da bi pustio da umre mladić koji se naglo razboli, a nije plaćao zdravstveno osiguranje.
Voditelj debate o zdravstvenoj zaštiti na Si-En-Enu u kojoj su učestvovali republikanski kandidati postavio je Ronu Polu hipotetičko pitanje o muškarcu od 30 godina s dobrim poslom koji je odlučio da ne plaća zdravstveno osiguranje, ali se iznenada razboli i padne u komu.
Pitanje je bilo da li tog čovjeka treba pustiti da umre, na šta je deo Polovih pristalica počeo da dobacuje "da", a kandidat se ogradio rekavši da sloboda znači odgovornost i da se od države očekuje da u takvim situacijama brine - samo u socijalizmu.
Publika je njegovu izjavu dočekala gromoglasnim "jeeeeea". Pol je potom poželio da objasni svoju izjavu rekavši da se to odnosilo manje-više na osnovu slobodnog društva dodavši da zajednica i nevladine organizacije mogu da popune prazninu tamo gdje je trenutno javni sektor.
“Nikada ne bismo vratili nikoga iz bolnice” rekao je Pol koji je dugo radio kao lekar.
(MONDO)