Administracija SAD potpisala je nagodbu sa osnivačem "Vikiliksa" Džulijanom Asanžom da bi izbjegla tenzije među "radikalnijim glasačima" pred predsjedničke izbore u Americi, izjavio je lord Ričard Balf, član britanskog Doma lordova iz Konzervativne partije.
On je napomenuo da je proces bio u potpunom zastoju, ali se u SAD sve češće postavljalo pitanje zašto američki predsjednik DŽozef Bajden nije ostvario bilo kakav pomak u vezi sa Asanžovim dosijeom.
"Uz izbore na vidiku, predsjednik nije želio još jedan problem koji je smetao njegovim radikalnijim glasačima, pa je bio spremniji da prihvati kompromis. Vlada Austrije takođe je odradila dosta posla u lobiranju za oslobađanje Asanža", rekao je Balf.
Britanski poslanik ocijenio je da je oslobađanje Asanža bila "jedinstvena situacija bez presedana".
Asanž, australijski državljanin, prebačen je u londonski zatvor "Belmarš" u aprilu 2019. godine pod optužbom za kršenje odredbi kaucije. U SAD se suočio sa krivičnim gonjenjem po Zakonu o špijunaži zbog pribavljanja i otkrivanja povjerljivih informacija koje su rasvijetlile ratne zločine i kršenja ljudskih prava koje su počinile američke trupe u Iraku i Avganistanu.
SAD su ranije optužile Asanža na osnovu 18 krivičnih prijava po kojima bi, da je osuđen, mogao da se suoči sa kaznom do 175 godina zatvora.
Asanž je juče priznao krivicu za kršenje američkog zakona o špijunaži i potom izašao kao slobodan čovjek iz suda na ostrvu Sajpan, nakon čega se zaputio ka Australiji.
On je postigao dogovor sa američkim vlastima o priznavanju krivice u zamjenu za odustajanje od daljeg krivičnog gonjenja. SAD su mu uračunale godine koje je proveo u britanskom zatvoru.
Srna