• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Berluskoni podnosi ostavku

Italijanski premijer Silvio Berluskoni podnijeće ostavku poslije usvajanja ključnih ekonomskih reformi, izjavio je večeras predsjednik Đorđo Napolitano.

Berluskonijeva odluka uslijedila je poslije glasanja o budžetu u parlamentu, koje je pokazalo da Vlada više nema podršku apsolutne većine, prenosi BBC.

U saopštenju kancelarije Napolitana kaže se da je Berluskoni obećao tokom ovog susreta da će podnijeti ostavku čim ekonomske reforme budu usvojene u parlamentu, prenosi AP.

Glasanje o tim mjerama planirano je za sljedeću sedmicu.

Tokom prethodnih dana, pozive da premijer podnese ostavku uputili su i opozicija i Berluskonijevi politički saveznici.

Kamate na dalje zaduživanje Italije dostigle su rekordno visok nivo i dovele u pitanje sposobnost Italije da otplaćuje svoje dugove.

Italijanski deficit je relativno nizak, ali investitori strahuju da bi Italija zbog kombinacije niske stope privrednog rasta i duga od 1,9 triliona evra mogla da postane sljedeće članica evrozone koja neće izdržati dužničku krizu.

Indeks berze u Milanu u međuvremenu je porastao za 2,5 odsto poslije Bosijevog saopštenja i netačne informacije da je Berluskoni već podnio ostavku.

Silvio Berluskoni izborio je danas usvajanje državnog računa za prošlu godinu, zahvaljujući opoziciji koja nije glasala, ali je izgubio apsolutnu većinu.

Budžet za 2010. usvojen je s 308 glasova, dok je za apsolutnu većinu potrebno 316 glasova poslanika, prenijele su italijanske agencije. Uzdržan je bio 321 poslanik.

"Vlada nema većinu u ovoj skupštini", rekao je odmah po glasanju šef glavne opozicione partije, Demokratske stranke, Pjerluiđi Bersani.

Neposredno pred glasanje u parlamentu, Umberto Bosi, lider Lige za sjever koja je koalicioni partner Berluskonijevog PDL-a, rekao je novinarima da je premijera pozvao da podnese ostavku. Bosi je zatražio da na Berluskonijevo mjesto bude postavljen Anđelino Alfano, bivši ministar pravde i istaknuti član PDL-a.

Berluskonijeva vlada je pod velikim pritiskom da brzo sprovede reforme, kako bi spriječila eskalaciju italijanske dužničke krize. Međutim, s reformama se kasni zbog slabe koalicije.

"Vi ne razumijete, ja sam rođen na biralištima, na svjetlu dana, i ako moram da umrem to ću učiniti u parlamentu. Neću podnijeti ostavku zato što neki napuštaju stranku ili sumnjaju. Možda sam učinio neke graške, ali ne odustajem od svojih principa", kazao je sinoć Berluskoni.

Komesar Evropske unije za ekonomska pitanja izjavio je danas da se Italija suočava s "veoma značajnim" tržišnim pritiskom.

Inspektori Evropske komisije doputovaće večeras u Rim i sutra otpočeti razgovore sa italijanskim vlastima kako bi pomogli toj zemlji da sprovede budžetska kresanja i ekonomske reforme, neophodne za povratak trzišnog povjerenja, rekao je Ren poslije sastanka sa ministrima finansija EU.

Prinos na italijanske 10-ogodišnje obveznice dostigao je danas novi rekord od 6,71 odsto, što povećava prijetnju da ogroman italijanski dug, drugi po visini u evrozoni od 120 odsto bruto domaćeg proizvoda, izmakne kontroli.

- Sada se zaista približavamo veoma opasnim nivoima. Prinos je iznad nivoa na posljednjim emisijama 10-ogodišnjih portugalskih, grčkih i irskih obveznica - ukazao je kamatni strateg u kompaniji ING Alesandro Đansanti.

Austrija: Italija prevelika da bi je EU finansijski spasila

Italija je prevelika da bi je finansijski spasila Evropska unija, pa zato zvanični Rim mora da podnese velike žrtve, izjavila je danas austrijska ministarka finansija, Marija Fekter.

"Italija zna da, s obzirom na veličinu njene privrede, ne može da se nada pomoći sa strane. Zato se sad u toj zemlji radi na primjeni oštrih mjera štednje", rekla je ona na početku drugog dana sastanka ministara finansija EU u Briselu, prenijela je agencija AFP.

(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE