Kapsula ruske svemirske letilice "Sojuz" sa tri člana posade uspješno se danas prizemljila poslije 165 dana provedenih u svemiru.
Sojuz TMA-02M, u kojem su bili astronauti Majkl Fosum, Sergej Volkov i Satoši Furukava, sletio je blizu grada Arkalika, na sjeveru Kazahstana.
Portparol američke agencije NASA Džoš Berli rekao je da je akcija slijetanja bila brza uprkos jakom vjetru i veoma niskoj temperaturi, prenosi agencija Asošiejted pres (AP).
Kosmonauti su nakon spuštanja izjavili da se dobro osjećaju.
Fosum, Volkov i Furukava boravili su na Međunarodnoj svemirskoj stanici od 8. juna 2011. godine. Njihov povratak bio je planiran za 16. novembar, ali su zbog kvara na kosmičkom teretnjaku Progres M-12M, morali da ostanu u svemiru još šest dana.
Tokom boravka na MKS-u, kosmonauti su izvršili 25 različitih eksperimenata.
Američki astronaut Den Barbenk i ruski astronauti Anton Skaplerov i Anatolij Ivanišin, koji su u Međunarodnu svemirsku stanicu stigli u srijedu, na Zemlju će se vratiti martu sljedeće godine.
(Beta)