• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ameri predali Viktori kamp Iračanima

Glavna američka baza u Iraku kompleks "Viktori", u kojoj je bio centralni štab vojske i zatvor Sadama Huseina, predata je danas iračkim vlastima.

"Baza 'Viktori' jutros je zvanično predata iračkoj vladi. Ova baza više nije pod američkom kontrolom i sada je pod potpunom upravom iračke vlade", izjavio je portparol američke vojske Beri Džonson.

On je dodao da je ovaj transfer obavljen bez velike ceremonije, jednostavno su potpisani dokumenti o predaji nepokretnosti.

Portparol američke vojske u Iraku potpukovnik Angela Funero rekla je da vojska SAD ima još pet baza u ovoj zemlji.

Kompleks "Viktori", u blizini bagdadskog aerodroma, baza je u kojoj je bilo sjedište glavnog štaba američke vojske. Baza je bila okružena zidom dugim 42 kilometra i bodljikavom žicom.

Američki vojnici su u okviru ovog kompleksa izgradili maksimalno čuvani zatvor za Sadama Huseina koji je tu boravio od 2004. do 2006. godine.

U ovoj bazi boravilo je više od 100.000 ljudi, od čega 42.000 vojnika i više od 65.000 zaposlenih u privatnim kompanijama.

Palate u kojima se nalazila američka ratna komanda izgrađene su po ugledu na francuski Versaj. Baza je ličila na mali američki grad sa ulicama, supermarketima i prodavnicama brze hrane.

Predaja ove baze dolazi u vrijeme kada se američke trupe spremaju da napuste Irak u okviru sporazuma potpisanog 2008. godine.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE