Oko 120 veterana koji su preživjeli bombardovanje Perl Harbura 7. decembra 1941, obilježili 70. godišnjicu napada Japana na američku bazu na Pacifiku.
Oko 120 veterana koji su preživjeli bombardovanje Perl Harbura 7. decembra 1941, obilježili su juče minutom ćutanja 70. godišnjicu napada Japana na tu američku pomorsku bazu na Pacifiku u kome su poginule hiljade ljudi i poslije koga su SAD ušle u Drugi svjetski rat.
Ceremoniji je prisustvovalo je oko 3.000 ljudi, među kojima su bili i ministar mornarice Rej Mejbus, vojni lideri i civili.
Predsjednik Barak Obama pozdravio je veterane koji su preživjeli bombardovanje baze na Havajima u saopštenju u kome je današnji dan proglasio "Danom nacionalnog sjećanja na Perl Harbur".
"Njihova čvrstina uticala je na stvaranje najveće generacije i njihova smjelost je osnažila sve koji su služili tokom Drugog svjetskog rata. Kao zemlja, na 7. decembar 1941. gledamo kao na priliku iz koje ćemo izvući snagu i u kojoj ćemo odati počast svima koji su žrtvovali živote za našu slobodu", istakao je Obama.
Ove sedmice je, takođe, prosut pepeo petorice vojnika koji su preživjeli napad, a čiji su kremirani ostaci vraćeni u Perl Harbur poslije njihove smrti.
Američka mornarica izgubila je u napadu na Perl Harbur 12 plovila, od kojih se olupine brodova "Arizona" i "Juta" još uvijek nalaze u luci.
(Beta)