Iranska državna televizija objavila je danas prvi put snimak moderne američke bespilotne letjelice koja je oborena u iranskom vazdušnom prostoru.
Na snimku, koji traje nešto više od dva minuta, vidi se kako iranski vojni zvaničnici ispituju američku letjelicu RQ-170 tipa "sentinel". Oborena letjelica, sudeći prema snimku, izgleda neoštećeno.
Šef vazduhoplovnih snaga iranske Revolucionarne garde general Ami Ali Hadžizade izjavio je da je letjelica prilikom obaranja samo neznatno oštećena.
"Oborena je zajedničkom operacijom Revolucionarne garde i iranske vojske", rekao je Hadžizade, prenijela je agencija AP.
Iranski državni radio je javio da je američka letjelica uočena iznad grada Kašmara na istoku zemlje, na 225 kilometara od granice sa Avganistanom i da je oborena u nedjelju.
Američka agencija je ranije objavila, pozivajući se na neimenovane američke zvaničnike, da je oborena letjelica bila jedna od letjelica agencije CIA koje godinama špijuniraju Iran iz američke baze u Avganistanu.
Američki zvaničnici tvrde da je ista verzija bespilotne letjelice RQ-170 korišćena za osmatranje prije akcije u kojoj je u maju ubijen vođa Al Kaide Osama bin Laden u Pakistanu.
Isti neimenovani izvori navode da su SAD izgradile vazduhoplovnu bazu u Šindadu, na zapadu Avganistana, kako bi se u njoj dugoročno stacionirale i iz nje izvodile osmatračke misije i čak specijalne operacije u Iranu, ukoliko to bude potrebno.
CIA i Pentagon su odbili da komentarišu ove navode.
(Tanjug)