Facebook širi nemoral i usmjeren je protiv islama, izjavio je iranski ajatolah Lotfolah Safi-Golpajgani.
On je dodao da je učestvovanje u toj internetskoj društvenoj mreži za muslimane greh.
Posjećivanje bilo koje internetske stranice "koja širi nemoral i može oslabiti vjeru je zabranjena i protivislamska aktivnost, pa je grijeh biti njen član", upozorio je ajatolah, prenijela je iranska novinska agencija Isna.
On je kazao da je dozvoljeno posjećivati samo stranice koje "šire vjerska uvjerenja i ne sadrže nikakav nemoral".
U Iranu je uobičajeno da ajatolasi iznose svoje ocjene pojava u društvu, a te ocjene vrijede i kao neki oblik uredbe.
Ta društvena mreža posebno je popularna među mladima.
Od 70 miliona Iranaca 60 odsto je mlađe od 30 godina, pa se procjenjuje da je broj Facebook profila Iranaca ogroman.
Iranske vlasti su već blokirale pristup na pet miliona internetskih stranica, ali upućeniji iranski korisnici Interneta uspjevaju da zaobiđu blokade velikog broja tih stranica.
Vlasti blokade obrazlažu "borbom protiv zapadne kulture", a nedavno su ustanovile i "internetsku policiju" za nadzor veba, i najavile više puta odgađano stvaranje iranskog Interneta.
(Tanjug)