Novčani problemi ljude u lošoj socijalnoj situaciji tjeraju na samoubistvo, poruka je aktivista koji su širom Praga postavili obješene lutke
Češka policija od jutros u Pragu uklanja lutke obješenih ljudi sa raznih mjesta po gradu kojima nepoznata inicijativa Prak protestuje protiv vladavine novca.
Po ocjeni te inicijative, novac koji je jedini mjerilo uspjeha postao je vladajuća ideologija a mnoge ljude u lošoj socijalnoj situaciji tjera na samoubistvo.
Policajci i vatrogasci već su skinuli jednog "obješenog" sa velikog metronoma iznad Vltave, a takođe i sa bilborda na jednoj stanici metroa, ali ostalo ih je još nekoliko, a uz njih i transparenti "Nisam imao gdje da živim" ili "Vladavina novca ubija".
"Slučaj ćemo predati gradskim vlastima. Manifestacija nije bila najavljena gradu i organizatori mogu da imaju problema", kazala je medijima portparol praške policije Jana Reslerova.
Nepoznata incijativa Prak poslala je danas medijima saopštenje u kome navodi da je sve veći broj samoubistava među Česima koji na tako drastičan način rješavaju svoje ekonomske ili socijalne probleme i situaciju koju vide kao bezizlaznu.
"Samoubistava je sve više i sve češće su njihov motiv dugovi, zakasnjele rate kredita, zapljena imovine, gubitak stana ili posla", stoji u saopštenju.
Anonimna grupa Čeha koji su okačili lutke obješenih ljudi na oko 20 mjesta u Pragu upozorila je da izbor postoji i da vladajuća ideologija da se sve mjeri kroz novac ne mora da se prihvati.
"Suprotnost pasivnosti je građanska akcija protiv nepravde. Upravo zato ne želimo da ćutimo i upravo zato vise obješene lutke na praškim ulicama", saopštili su i najavili dalje protestne akcije.
(Beta/MONDO)