Rusija u nedjelju preuzima mjesto predsjedavajućeg Savjeta bezbjednosti UN od Južne Koreje, a 1. jula to mjesto prepustiće Ruandi.
On je dodao da su planirani sastanci u vezi sa Avganistanom, situacijom u Africi - u Maliju, Obali Slonovače i oblasti Sahara-Sahel, kao i u vezi sa Sudanom i Južnim Sudanom, prenosi Itar-tas.
"Velika pažnja biće usmjerena na rješenje bliskoistočne krize, situaciju u Jemenu i Libiji, na hemijsku demilitarizaciju u Siriji i humanitarnu situaciju u toj zemlji", rekao je Čurkin.
Iako Savjet bezbjednosti UN nije planirao odvojene susrete u vezi sa Ukrajinom, Čurkin nije odbacio mogućnost eventualnog sastanka po tom pitanju.
"Svaka članica Savjeta bezbjednosti UN ima pravo da sazove sastanak Savjeta o nekoj situaciji koja bi mogla da predstavlja prijetnju za međunarodni mir i bezbjednost. U tom smislu spremni smo na eventualna iznenađenja", naglasio je ruski diplomata.
Tokom juna planirane su debate o aktivnostima mirovnih snaga UN na kojima će se govoriti o novim tehnologijama koje će biti na raspolaganju mirovnjacima, kao što su bespilotne letjelice.
Čurkin je istakao da će Rusija tokom predsjedavanja zadržati konstruktivnu saradnju sa drugim članicama Savjeta bezbjednosti UN i da će tragati za kompromisnim rješenjima za svako pitanje.
Savjet bezbjednosti UN čini 15 članica, od kojih su pet stalne članice - Velika Britanija, Kina, Rusija, Francuska i SAD. Svaka stalna članica ima pravo veta.