Ukrajinski predsednik Petro Porošenko založio se večeras za međunarodnu mirovnu misiju pod mandatom Ujedinjenih nacija koja bi bila zadužena za nadgledanje primirja. Iz Nemačke "tihe" poruke Kijevu da položi oružje na istoku.
Ukrajinski predsednik je predložio Savetu za bezbednost i nacionalnu odbranu da razmotri mogućnost pozivanja takve misije u zemlju.
Porošenko je, takođe, izneo Savetu predlog za izmenu zakona o prekom sudu.
"Nacrt amandmana o izmeni zakona o prekom sudu je razmotren i mislim da će ga Savet i parlament podržati nakon diskusije", kazao je Porošenko.
On je na sastanku izneo i predlog za formiranje vojnog kabineta odbrane koji bi podnosio izveštaje Savetu, naveo je Tass.
"KIJEVU BOLJE DA NA ISTOKU POLOŽI ORUŽJE"
Iz Nemačke je, inače, danas preko medija preporučeno Kijevu da "iako je pravda na ukrajinskoj strani, njena vojska bi trebalo da položi oružje".
Osvrčući se na poraz i gubitak taktički važne tačke u Debeljcevu, u nemačkim medijima kažu da bi u suprotnom Porošenko mogao da izgubi u jednoj mnogo značajnijoj bitki.
"Vreme je da predsednik Porošenko konačno pogleda istini u oči: područja u istočnoj Ukrajini koja kontrolišu pobunjenici su srednjoročno izgubljena", ocenjuje "Špigel".
Kako piše list, Ukrajina ovaj rat ne može da dobije, a ako nastavi da pokušava, to će ići na ruku njenom neprijatelju, pošto je rat sam po sebi oružje kojim Rusija nastoji da revidira revoluciju sa Majdana, preneo je Radio Dojče vele.
"Iako je pravda na ukrajinskoj strani, njena vojska bi trebalo da položi oružje. Donbas je, bar za sada, izgubljen. Ako Porošenko to ne bude razumeo, onda mu preti da izgubi u mnogo značajnijoj bitki: onoj za modernu, evropsku Ukrajinu", zaključuje komentator "Špigla".
"Pobeda pobunjenika u Debaljcevu ima jasan moskovski potpis. Video-snimci pokazuju ruske borbene tenkove tipa T-72B3. Pobunjenici se ne bore nepovezano, kao do sada. Sada, po uzoru na rusku vojsku, oni imaju dobro organizovanu, vrhovnu komandu. A preko ruske granice neprestano stižu pojačanja: novi ljudi, teško oružje", dodaje "Špigel".
List ukazuje da je ukrajinska privreda "u slobodnom padu", i da je u decembru proizvodnja pala za 15 procenata.
"Zemlji je potrebno više zapadnog novca nego što se mislilo. Zbog rata se sa brojnim reformama nije ni otpocelo, a konflikt je dodatno zacementirao moč sumnjivih elita. Niko ne može da vodi rat i protiv Rusije, i protiv sopstvenih oligarha", dodaje nemački list.
Prema oceni "Cajta", Debaljcevo je treći težak poraz ukrajinskih trupa u borbama protiv proruskih trupa, nakon onih u Ilovajsku i na aerodromu Donjeck.
"Posledica toga svakako će biti dalja eskalacija sukoba. (...) Nakon poraza kod Debaljceva ostaju brojna pitanja. Odgovori na njih ponovo će zaustaviti svetu dah: Koliko još može da izdrži ukrajinska armija? Da li je nakon Debaljceva na redu grad Artemivsk? Ili Minsk 3? Kako će na prekid primirja reagovati SAD? Da li će se uticaj Putina na separatiste, nakon pada Debaljceva, promeniti?", dodaje list.
"Frankfurter algemajne cajtung" konstatuje da se za jednu stvar Putin ne može optužiti: to da je partnerima u pregovorima zatajio kako izgleda prekid vatre na ruski način.
On je još u Minsku jasno stavio do znanja da borba za Debaljcevo nije pitanje pregovora, čak i ako je to u suprotnosti sa onim što stoji na papiru koji je potpisan.
Kancelarka i francuski predsednik, koji su pokušali da u telefonskom razgovoru spasu dogovor, mogli su da vide da su posmatrači OEBS-a tu samo ukras. Putin ostaje gospodar situacije.", piše FAZ.